Kolejny raz  nasza szkoła włącza się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną Żonkile w 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest ona organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Do grona ambasadorów akcji dołączyli w tym roku: Dorota Wellman, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Seweryn, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski. 

   Hasłem przewodnim i osią kampanii jest hasło Łączy nas pamięć. W przekazie kampanii Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN najważniejsze jest rozpowszechnianie żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim,19 kwietnia, w kolejne rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. I tak żonkil stał się symbolem pamięci o powstaniu. W ramach akcji, 20 kwietnia, w poniedziałek, nasi uczniowie poszerzą swoją wiedzę o Holocauście oraz Polakach pomagającym  Żydom, posłuchają fragmentów książek „Arka Czasu” oraz „Pan Apoteker”, zapoznają się z filmem „Nie było żadnej nadziei. Powstanie  w getcie warszawskim 1943”. Wszystkich dorosłych zapraszamy również 19 kwietnia do włączenia się w obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim online. Wśród zaplanowanych na Facebooku [https://www.facebook.com/polinmuseum] wydarzeń są między innymi: o godzinie 10:30 wykład Profesora Jacka Leociaka o oporze cywilnym w getcie warszawskim oraz wirtualny spacer śladami getta z Beatą Chomątowską o godzinie 15:30.

Zapraszamy do włączenia się w Akcję Żonkile! Koordynatorzy Akcji Żonkile w naszej szkole: p. Anna Roskosz i p. Marta Kaliszuk.

Akcja Żonkile w naszej szkole – harmonogram:

20 kwietnia, w poniedziałek, na stronie Muzeum POLIN na Facebooku [https://www.facebook.com/polinmuseum] zapraszamy na poniżej opisane wydarzenia: 

9:00-9:30   KLASY IV – VI

Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych. W załączniku przesłanym na konta klas znajduje się karta pracy dla uczniów klas 4-6.

12:00-13:00   KLASY VII – VIII

Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. W załączniku przesłanym na konta klas znajduje się karta pracy dla uczniów klas 7-8.

 https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=wm&ogbl#inbox/FMfcgxwHMjqlPdvVhkGQSRkRzKxQgBrR?projector=1

Wszyscy uczniowie, którzy do wtorku (do północy☺) odeślą wypełnione karty pracy na adres m.kaliszuk@sp33czest.pl, otrzymają oceny z historii. Oczywiście będą to same 5 i 6☺.

Zapraszamy także wszystkich chętnych do  odwiedzenia Muzeum POLIN, niestety tylko wirtualnie. Ale i tak warto:

10:00-10:30

„Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

 10:30-11:00

„Getto warszawskie” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

W tych niepewnych czasach kampania ma na celu wspomnienie tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne                          i solidarność z potrzebującymi. Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech łączy nas pamięć.

Skip to content