Wczoraj,24 maja, krótko, ale intensywnie świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Uroczystość miała na celu przybliżyć uczniom postać Marii Kownackiej, tym bardziej, że w bieżącym roku obchodzimy 125.rocznicę urodzin pisarki i świętujemy stulecie jej debiutu literackiego.Z biografią pisarki uczniowie zostali zapoznani w niecodzienny sposób:
czterdzieści lat wstecz- do roku 1979- przeniosła ich niezwykła czapka, której posiadaczem był Zenon Wszędobylski-ciekawski dziennikarz. W tej roli wystąpił niezrównany Maciej Rogoziński z klasy 7b. Przeprowadził on wywiad z p.Marią Kownacką, w rolę której wcieliła się Weronika Raszewska.I tu okazało się, że Weronika jest aktorką wszechstronną- równie dobrze odgrywa rolę wiedźmy, jak i statecznej, ciepłej pisarki.
Bo właśnie uśmiech, serdeczność i wielka sympatia do dzieci to cechy naszej patronki. Wywiad okazał się dla uczniów ciekawą lekcją historii.

Obchody Dnia Patrona odbyły się w dwóch turach. Najpierw wywiadu wysłuchali uczniowie klas 1-4. Maria Kownacka zostawiła dla uczniów naszej szkoły tajemnicze przesyłki, w których znajdowały się zadania do rozwiązania w klasach pod opieką nauczycieli. Uczniowie klas młodszych zaskoczyli zgromadzonych zagadkami, a rodzice i wychowawcy postarali się o przygotowanie wspaniałych strojów.Podziwialiśmy więc Plastusia,jego właścicielkę-Tosię, był też Rogaś z Doliny Roztoki, wesołe Słonko, przyfrunął bocian Kajtek. Kolejny punkt obchodów związany był z konkursem recytatorskim, który przeprowadzony został w przededniu uroczystości. Poznaliśmy laureatów tego konkursu i wysłuchaliśmy nagrodzonych recytacji.Uczniowie klas młodszych rozeszli się do klas obdarowani, jak przystało na jubileusz, pysznymi tortami.

Uczniowie klas 5-8 po wysłuchaniu z ust samej Marii Kownackiej informacji o jej życiu i twórczości, zaproszeni zostali do udziału w turnieju „1 z 9, czyli co wiesz o….” Oczywiście pytania dotyczyły patrona szkoły. Dwuosobowe drużyny, korzystając z pomocy publiczności i telefonu do przyjaciela, zawzięcie walczyły o laur zwycięstwa. Okazało się jednak,iż młodzież tak wspaniale zna sylwetkę Marii Kownackiej,że nawet dogrywka nie zdołała wyłonić jednego laureata. I miejsce ex aequo zajęły klasy 6a, 7b i 8a. Wszyscy uczestnicy turnieju w nagrodę dla siebie i dla kolegów, oprócz dyplomów, otrzymali z rąk p.dyrektor Beaty Zemły piękne torty.
W przygotowanie obchodów zaangażowany był również chór szkolny, który pod przewodnictwem p. Ireny Barteckiej wprowadził nas w radosny, letni nastrój. Podziękowania należą się też Zosi Gniewek z kl.7b za prowadzenie uroczystości. Tegoroczny Dzień Patrona przeszedł do historii dzięki nauczycielom: p. Justynie Bartosik,p.Iwonie Będkowskiej, p. Ewie Duchnik-Dywan, p.Marcie Kaliszuk,p. Alinie Kroszowskiej, p.Iwonie Zakrzewskiej i panu Rafałowi Krakowianowi.

Kliknij w miniaturkę, a otworzy się galeria zdjęć

Skip to content