W 2023 r. działania Tygodnia Edukacji Globalnej skupią się na dwóch z pięciu filarów Agendy 2030. Ich symbole przedstawiamy poniżej.

znaki 5 obszarów agendy


Dziś siódmoklasiści uczestniczyli w dwóch webinarach festiwalu „Pokój dla planety. Planeta pokoju”.

Pokój w głowie. Jak nie dać się fake newsom w czasach konfliktów?

Webinar prowadzony przez p. Annę Mikulska – badaczkę i dziennikarkę, specjalizująca się w temacie praw człowieka, głównie migracji i uchodźstwa, tworząca projekt @historieoczlowieku.
W czasach, gdy udostępniając informacje i pisząc własne opinie w internecie wszyscy współtworzymy media, uważność na tzw. fake newsy jest potrzebna jak nigdy wcześniej. W trakcie webinarium poruszona została kwestia krytycznego myślenia, sposobów na ozpoznawanie prawdziwych informacji i oddzielanie ich od opinii. Wspomniano także, z jakich źródeł najlepiej czerpać wiedzę, omawiając przykłady tematów związanych z migracjami i konfliktami zbrojnymi, które stanowią jedne z głównych wyzwań dla utrzymania pokoju na świecie.

O języku pokoju. Jak kłócić się pięknie?

Webinarium poprowadziła p Katarzyna Dzięciołowska – pracowniczka Centrum Edukacji Obywatelskiej, trenerka i edukatorka edukacji globalnej, instruktorka harcerska, historyczka z krótkim doświadczeniem pracy w szkole.
Prowadząca z radością i wciąż na nowo odkrywa, że podstawą dobrej rozmowy jest dobra relacja, przede wszystkim z samą sobą.
W trakcie webinarium Uczestnicyw mieli okazję przyjrzeć się temu, co jest uniwersalne dla wszystkich ludzi, a czym się różnią i z czego – w związku z tym – bierze się konflikt. Usłyszeli także zastanwiającą rzecz, że potrzebujemy konfliktu, aleod razu z receptą na to, by nas nie rujnował, ale wspierał.

Skip to content