Doradztwo zawodowe 2017/18

Program doradztwa zawodowego plik do pobrania

Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego plik do pobrania

W środę 6 czerwca 2018r. uczniowie z Koła Dziennikarskiego wraz z opiekunem p. Iwoną Będkowską gościli w rozgłośni Radia FIAT. Na miejscu bardzo serdecznie powitała ich p. Emilia Wróbel, która opowiedziała o historii radia, wyjaśniła pochodzenie jego nazwy i przedstawiła pracowników rozgłośni. Pani Wróbel wraz z redaktorem p. Pawłem Kmiecikiem oprowadziła młodych „dziennikarzy” po siedzibie radia, pokazując „od kuchni” pracę prezenterów radiowych. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką zawodu dziennikarza radiowego, mieli też okazję zobaczyć, jak prowadzi się audycję radiową oraz przekonać się, jak ważna jest w pracy prezentera odpowiednia dykcja i jak trudna jest praca z mikrofonem. Mogli też na własnej skórze odczuć stres związany z nagrywaniem audycji, gdy przed mikrofonem wypowiadali się na temat swoich marzeń o zawodzie dziennikarza.
Wizyta w Radiu Fiat była niezwykłym, pełnym wrażeń wydarzeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Radia za okazaną nam życzliwość. Składamy również życzenia sukcesów oraz satysfakcji z pracy.
Relację z naszej wizyty znajdziecie tu KLIK

28.05.2018r. reprezentacja uczniów z klas 6 pod opieką p. pedagog A. Wrońskiej – Radosz uczestniczyła w konferencji podsumowującej IV edycję projektu Szkoła – Praca – Przyszłość, która odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowa. Projekt, którego partnerami są Zespół Szkół Technicznych, Centrum Informacji Zawodowej oraz Urząd Miasta Częstochowy, miał na celu zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w zawodach związanych z różnymi branżami. Od początku trwania projektu – 01 marca 2018r. uczniowie klas 5 – 7 uczestniczyli w Dniach Otwartych firm związanych z różnymi branżami zawodowymi oraz odbyli zajęcia z cyklu Planowanie kariery zawodowej, przeprowadzone przez pracownika CIZ. Wzięli również udział w konkursie plastycznym wieńczącym projekt na plakat pt. Zawodowa droga do przyszłości. Miło nam poinformować, iż uczeń naszej szkoły – Jakub Korzyniewski z klasy 6a, autor pracy pt. Kierownica przyszłości zajął w nim II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

aut. I. Będkowska

Jakub pracował nad swoim dziełem pod kierunkiem nauczycielki plastyki, dlatego pracę można obejrzeć na INNEJ stronie KLIK

16 maja br. grupa chłopców z klasy 6a oraz 6b udała się pod opieką p. Iwony Będkowskiej do salonu Frank-Cars BMW. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu Szkoła-Praca-Przyszłość i miała na celu zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w zawodach, związanych z branżą samochodową. Chłopcy poznawali zasady działania salonu, przyjmowania pojazdów do obsługi, naprawy oraz przeglądów okresowych. Zwiedzili również blacharnię i lakiernię, parking pojazdów oczekujących na naprawę lub obsługę oraz salon nowych pojazdów marki BMW i Ford. Szczególne zainteresowanie wzbudziły najnowsze modele samochodów, a największą atrakcją okazała się możliwość „bycia kierowcą”, czyli zajęcia miejsca za kierownicą.
Pracownikom salonu bardzo dziękujemy za wspaniałą organizację spotkania, które dostarczyło nam wielu miłych wrażeń.

Uczniowie klasy 7a pod opieką p. Ewy Duchnik – Dywan wybrali się dziś do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. Wyjście zorganizowano w ramach udziału w IV edycji projektu SZKOŁA-PRACA-PRZYSZŁOŚĆ. Młodzież zwiedziła hale tramwajowe i zajezdnię autobusową. Z zainteresowaniem przyglądała się, w jaki sposób przygotowuje się tramwaj do torowiska. Atrakcją okazała się możliwość wejścia do zabytkowego tramwaju, tzw. eNki.

Uczniowie klas młodszych w ramach projektu Higiena jamy ustnej uczyli się jak prawidłowo myć zęby, co jeść, a czego unikać, aby zachować zdrowie i tęgi umysł.

Uczniowie klasy 7a: Paulina Cekus, Beata Smakosz oraz Michał Frajer pod opieką p. Ewy Duchnik–Dywan wzięli udział w warsztatach Od pasji do przedsiębiorczości. Warsztaty przeprowadzono 7 marca w Szkole Podstawowej nr 8 im. H. Poświatowskiej w Częstochowie w ramach Projektu Informacyjno-Promocyjnego Młodzi-Kreatywni. Drużyna miała do wykonania 12 zadań. Uczniowie m.in. rozwiązywali krzyżówki o przedsiębiorczości, obliczali podatek VAT i PIT (na podstawie danych), obliczali koszt remontu pokoju. Najbardziej przypadły im do gustu warsztaty rękodzieła. Każdy uczestnik własnoręcznie zrobił mydełko, świeczkę i zakładkę do książki techniką decoupage.

14 grudnia 2017r. uczniowie klasy 4a oraz 4c uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji. Do naszej szkoły przyszedł mł. asp. p. Marcin Purgal, który opowiedział dzieciom o swojej codziennej pracy, roli i zadaniach policji oraz potrzebach, perspektywach i wartościach wykonywanego przez niego zawodu. Uczniowie z uwagą słuchali wypowiedzi funkcjonariusza i zadawali wiele pytań. Najbardziej interesowały ich rodzaje służb w policji, w tym praca antyterrorystów. Chłopcy pytali oczywiście o typ uzbrojenia, a także o szczególnie trudne i niebezpieczne akcje, w których uczestniczył nasz gość. Wizyta była również okazją do poruszenia tematyki związanej z odpowiedzialnością karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny, bezpieczeństwa w drodze do szkoły, w szkole oraz wszelkiego rodzaju zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania.

Uczniom bardzo podobało się dzisiejsze spotkanie. Po zakończonych zajęciach długo jeszcze rozmawiali w grupkach na wyżej wymienione tematy.Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Realizujemy nasze założenia – poznajemy rynek, dokonamy trafnych wyborów w przyszłości.


Uczniowie z klasy IIIb z wychowawczynią p. Renatą Kaczmarczyk 23.11.2017r. zwiedzali Muzeum Historii Kolei. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedział o początkach kolejnictwa w Częstochowie i zaprezentował zgromadzone obiekty. Uczniowie zapoznali się z działaniem hamulców i urządzenia do cięcia szyn, a także z innymi eksponatami. Pobyt w muzeum był dla nich bardzo interesujący.


Uczniowie klasy 3d w czwartek 23 listopada pod opieką wychowawcy klasy p. Małgorzaty Górskiej odwiedzili nastawnię kolejową przy dworcu Częstochowa Stradom. Pani Agnieszka Klimas-Zych oprowadziła uczniów po budynku, zapoznała z systemem komputerowym, który steruje ruchem kolejowym. Uczniowie obserwowali z wieży ruch pociągów towarowych i osobowych. Dowiedzieli się jak odpowiedzialna jest praca w nastawni. Na koniec czekała ich niespodzianka – przejażdżka drezyną.

Uczniowie klasy 7b z wychowawczynią p. Jolantą Matloch sprawdzali jak pracuje się w McDonald’s.


W dniu 16.11.2017r. klasa VIa pod opieką p. Agnieszki Garbaciak odwiedziła salon samochodowy Peugeota w Częstochowie przy ul. Dźbowskiej. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat funkcjonowania salonu. Zostali zapoznani z pracą między innymi blacharza, lakiernika, sprzedawcy. Największą atrakcją była dla uczniów możliwość bliższego poznania samochodów Peugeota, dzieci mogły usiąść za kierownicą najnowszych modeli pojazdów oferowanych przez tę firmę. Spotkanie z pracownikami salonu dostarczyło uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.


Dnia 14.11.2017r. klasa Vb z wychowawcą p. Jarosławem Garbaciakiem odwiedziła Gabinet Stomatologiczny dr. Piotra Buczka w Częstochowie przy ulicy Gombrowicza. Wizyta okazała się bardzo interesująca. Uczniowie zwiedzili gabinet i zostali zapoznani ze specyfiką pracy lekarza – dentysty oraz asystentki stomatologicznej, otrzymali również praktyczne wskazówki na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Jako wyraz podziękowania za życzliwe przyjęcie, pan doktor otrzymał certyfikat udziału w programie Otwarta firma.

Grupa dziewcząt z klas szóstych i siódmych w Instytucie Yasumi.

Uczniowie klasy 4a w Ośrodku Rehabilitacji

Uczniowie 2a w urzędzie pocztowym.

Pierwszaki z wychowawczynią p. Marzeną Łopacińską sprawdzają jak to jest być strażakiem.


Uczniowie klasy VIIa zwiedzają sąd.


Uczniowie klasy Va z wizytą w radio Fiat.


Uczniowie klasy 3d pod opieką p. Małgorzaty Górskiej w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odwiedzili Komendę Miejską Policji.

Starszy aspirant p. Marcin Machnik z wydziału prewencji opowiedział uczniom jak wygląda służba w szeregach policji. Młodszy aspirant p. Tomasz Janic i sierżant sztabowy p. Tomasz Dróżdż – policyjni instruktorzy – zaprezentowali różne rodzaje broni, zaznaczając jak ważne jest, aby używały jej wyłącznie osoby mające odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia. W sali konferencyjnej uczniowie obejrzeli film Polska Policja Dzisiaj. Nie zabrakło również informacji na temat zagrożeń czyhających na młodych ludzi w Internecie. Uczniom bardzo podobała się wizyta, pełni wrażeń opuścili komendę. Jesteśmy wdzięczni za poświęcony nam czas oraz przybliżenie pracy w szeregach policji.


Uczniowie klasy 4c pod opieką wychowawczyni p. Grażyny Markowskiej odwiedzili gabinet stomatologiczny RajDent.

Przyjęto nas bardzo serdecznie, na początek zaznajomiono z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Uczniowie w rozmowie dowiedzieli się, że o stan uzębienia pacjentów gabinetu dbają: lekarz stomatolog, asystent stomatologa, higienistka, jak też technik dentystyczny. Pani higienistka przeprowadziła pogadankę jak prawidłowo szczotkować zęby. Każde chętne dziecko mogło też usiąść na fotelu, a doktor Piotr Maludziński przeprowadził przegląd stomatologiczny i wskazał, które ząbki należy wyleczyć. Na koniec goście otrzymali drobny upominek. </p

Uczniom bardzo podobała się wizyta w gabinecie dentystycznym i byli bardzo zainteresowani pracą stomatologa. Jesteśmy wdzięczni gabinetowi stomatologicznemu RajDent<.i> za otwarcie dla nas drzwi w czasie Międzynarodowego Tygodnia Przedsiębiorczości.