Akcja Żonkile 2019

Uczniowie klas 4-8 naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną Żonkile w 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim,19 kwietnia, w kolejne rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. I tak żonkil stał się symbolem pamięci o powstaniu. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły: poszerzyli swoją wiedzę o Holocauście oraz Polakach pomagającym Żydom, zapoznali się z prezentacją „Getto warszawskie” oraz wystawą o powstaniu w getcie. A 16 maja, w dniu rocznicy upadku powstania, przypięli papierowe żonkile, a także udali się pod pamiątkową tablicę „Żydowski Obóz Pracy Niewolniczej 1942-1945” znajdującą się w miejscu największego zakładu pracy przymusowej w Częstochowie Hasag Peltzery przy ul. Filomatów. W fabryce tej, przy produkcji amunicji, pracowali głównie Żydzi. 20 lipca 1943 r.
400 robotników z tej fabryki rozstrzelano na cmentarzu żydowskim.  Akcję Żonkile w naszej szkole zorganizowały: p. Marta Kaliszuk i p. Anna Roskosz.

galeria ukaże się po kliknięciu w miniaturkę

aut. A. Roskosz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Skip to content