Bezpieczeństwo przede wszystkim

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

Zbliżają się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku, przygód i zabawy. Aby jednak ten okres upłynął bezpiecznie i przyjemnie, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa: 

Bezpieczeństwo nad wodą: Kąpieliska – Korzystajcie wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk i zawsze przestrzegajcie poleceń ratowników. Nie pływajcie sami – Zawsze pływajcie w towarzystwie innych osób. Uwaga na głębokość – Sprawdzajcie głębokość wody przed skokiem, aby uniknąć niebezpiecznych urazów. Kamizelki ratunkowe – Używajcie kamizelek ratunkowych podczas korzystania z łodzi czy kajaków. 

Bezpieczeństwo na drodze:  Przepisy ruchu drogowego – Przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza podczas jazdy rowerem czy hulajnogą. Kaski i ochraniacze – Zawsze noście kaski i ochraniacze podczas jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce. Bezpieczeństwo pieszych – Przechodźcie przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach i upewnijcie się, że kierowcy Was widzą. 

Bezpieczeństwo w podróży: Informujcie o swoich planach – Informujcie rodziców lub opiekunów o swoich planach wyjazdowych i miejscu pobytu. Uwaga na nieznajomych – Nie rozmawiajcie z nieznajomymi i nie przyjmujcie od nich prezentów czy zaproszeń. Dokumenty i pieniądze – Trzymajcie swoje dokumenty i pieniądze w bezpiecznym miejscu, najlepiej w zamykanych kieszeniach lub torbach. 

Bezpieczeństwo w domu:  Zamki i zamki na klucz – Pamiętajcie o zamykaniu drzwi i okien przed wyjściem z domu. Ostrożność z urządzeniami elektrycznymi – Używajcie urządzeń elektrycznych zgodnie z instrukcją i nigdy nie dotykajcie ich mokrymi rękami. Numer alarmowy 112 – W razie niebezpieczeństwa pamiętajcie o numerze alarmowym 112. 

Bezpieczeństwo w górach:  Szlaki turystyczne – Poruszajcie się wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych. Odpowiedni sprzęt – Zabierzcie odpowiedni sprzęt i odzież dostosowaną do warunków pogodowych. Pogoda – Sprawdzajcie prognozy pogody przed wyruszeniem na wędrówkę. 

Życzymy Wam udanych, pełnych radości i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! 

Przypominamy jednocześnie, że na stronie internetowej Wydziału Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w trakcie trwania akcji LATO znajdą Państwo najważniejsze informacje związane ich z organizacją oraz wykaz podmiotów zaangażowanych w akcję, do których będą mogli się Państwo zwrócić z pytaniami lub problemami. Ponadto w momencie uruchomienia akcji każdorazowo zostanie udostępniony dla Państwa dyspozycji numer do Całodobowej Linii Interwencyjnej. Na stronie w momencie uruchomienia akcji można uzyskać informację, jak doprowadzić do kontroli autobusu, którym dziecko ma wyjechać na wypoczynek. https://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/bezpieczne-wakacje-ferie/bezpieczne-ferie Szczegółowe porady na temat zasad zachowania ostrożności w różnych sytuacjach i środowiskach tradycyjnie udostępnia też śląska policja. Można je znaleźć pod adresem: 

https://slaska.policja.gov.pl/kat/prewencja/centrum-profilaktyki/bezpieczne     wakacje/82862,Bezpieczne-wakacje.html. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny corocznie informuje z kolei o jakości wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli funkcjonujących w sezonie kąpielowym 2024 roku na terenie województwa śląskiego. https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/serwis-kapieliskowy3. Aktualne informacje o kąpieliskach można również uzyskać bezpośrednio u organizatorów kąpielisk oraz w ogólnopolskim serwisie kąpieliskowym – sk.gis.gov.pl 

Dyrektor szkoły – Beata Zemła