Ogólnopolski Program „Velvet. Piątka dla Natury”

Klasa 3a pod kierunkiem  p. Marzeny Łopacińskiej zakończyła pracę, uczestnicząc w Ogólnopolskim Programie „Velvet. Piątka dla Natury”. Uczniowie zgromadzili stare koszulki. Odcięli od nich  rękawy, pocięli je w paski i upletli z nich bransoletki. Jako ekowyzwanie resztę koszul nacięli na dole i ramionach. Uzyskane frędzle zawiązali na pęki. Zostały z nich  wykonane piękne torby na zakupy.Dzieci  zgromadziły też resztki warzyw: paprykę, sałatę, cytryny, ziemniaki, pietruszkę, seler, cebule. Wsypały do plastikowych pojemników po jogurtach ziemię, zrosiły ją i wsadziły resztki  warzyw. Wykonały etykiety z datą sadzenia i nazwą rośliny. Powstał klasowy warzywniak. Na koniec z butelek plastikowych wykonały ozdobne doniczki, do których wsadziły roślinki i umieściły je na szkolnych parapetach (ekowyzwanie). Dzieci dowiedziały się, że śmieci rozkładają się w warunkach beztlenowych. Zostało przeprowadzone doświadczenie z procesem fermentacji zatrzymującej ciepło w atmosferze. W balonie przykrywającym butelkę wydobywał się  szkodliwy gaz metan. Na koniec jako ekowyzwanie uczniowie wykonali plakaty promujące ochronę Ziemi.

Program „Velvet. Piątka dla Natury” pozwala uczniom zdobywać szeroką wiedzę ekologiczną .Dzieci  nauczyły się dbania o Ziemię poprzez wykorzystywanie materiałów do nowego ich zastosowania. Ze starych koszulek uzyskano efektowne bransoletki. Wykonane siatki na zakupy podarowali rodzicom .Ciekawie wycięte i ozdobione motywami zwierzęcymi niepotrzebne butelki po napojach służą w szkole jako doniczki dla roślin. Program nauczył dzieci wykorzystania części warzyw do kolejnego sadzenia i czerpania z tych resztek kolejnych warzyw. Stworzenie szkolnego ogródka dało szansę zacieśnienia więzi koleżeńskich w klasie 3a i zwiększenia odpowiedzialności za wspólne dzieło. Eksperymenty udowodniły uczniom, że bezmyślne wyrzucanie śmieci bez ich segregacji znacząco wpływa na degradację naszej planety. Udział w programie zwiększył ich świadomość konieczności zmniejszenia ilości odpadów.

aut.M. Łopacińska