Lekcja historii z udziałem gościa

Żywa lekcja historii to bezpośredni przekaz historyczny mający zachęcić młodych ludzi do zdobywania wiedzy o najnowszej historii Polski. W naszej szkole w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy! odbyła się właśnie taka żywa lekcja historii. Gościem, prelegentem i głównym bohaterem była pani Jadwiga Błaszczyk- Łopacińska- działaczka „Solidarności”, internowana w Darłówku, za swoją niezłomną postawę odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności. Data 13 grudnia 1981r. i wydarzenia związane ze stanem wojennym są ważne i przełomowe w historii naszego kraju, dlatego bezpośrednie spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń są niezwykle potrzebne. To przekaz wiedzy, której nie znajdzie się w podręcznikach. Pani Jadwiga przybliżyła uczniom klas 8a i 8b genezę stanu wojennego i podzieliła się swoimi wspomnieniami z czasów internowania. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak przebiegało przesłuchanie na komendzie, jakie metody stosowano, by złamać i upokorzyć podejrzanych. Uczestniczący w spotkaniu mówili o ogromnej wartości faktów historycznych przekazanych przez p. Jadwigę Błaszczyk-Łopacińską: – Mogliśmy posłuchać osoby, która brała udział w zdarzeniach stanu wojennego. Dowiedzieliśmy się, co naprawdę przeżywali i co czuli świadkowie i uczestnicy tamtych dni. Była to bardzo poruszająca lekcja. Istotą takiego spotkania było również uświadomienie młodzieży, że wywalczoną niegdyś wolność należy pielęgnować i szanować. aut. Iwona Będkowska, Marta Kaliszuk

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Skip to content