Jestem sobie mały miś, śmieszny miś…

brązowy, pluszowy uśmiechniety miś-zdjęcie

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Prawdopodobnie każdy z nas ma przynajmniej jednego, mięciutkiego, pluszowego przyjaciela. Jak wygląda Twój? Jest brazowy, biały czy szary? Z kokardką czy w kubraczku?
Może nie wiecie, ale misie mają swoją pluszową historię. Sięga ona końca XIX wieku. Pluszowe niedźwiadki zaczęła wtedy szyć w Niemczech Margarete Steiff. W 1880r. jej siostrzeniec wpadł na pomysł, aby je ulepszyć i założył firmę. Wyprodukował 3000 egzemplarzy, które następnie przetransportowano do Stanów Zjednoczonych. Biznes istnieje do dziś i nadal produkuje pluszowe zabawki.Odmienna historia powstania pluszaka łączy się z angielską nazwą „teddy bear”. Pewnego razu w roku 1902 prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wraz ze swymi znajomymi uczestniczył w polowaniu. Jego kolega przypadkiem postrzelił niedźwiadka. Prezydent, widząc przerażone zwierzę, nakazał je wypuścić. Wydarzenie to zostało przedstawione na rysunku i zamieszczone w gazecie, a z czasem stało się inspiracją do produkcji pluszowych zabawek, które nazwano Teddy (oczywiście za pozwoleniem prezydenta Roosevelta). Nie od razu jednak misie wyglądały tak, jak je znamy dziś. Początkowo przypominały swoim wyglądem prawdziwe niedźwiedzie, były wypchane drewnianą wełną i przez to dość sztywne. Z czasem miś wzbogacił się o kolejne elementy np. ubiór. Jego kształty i wypełnienie stały się też bardziej delikatne i dziecięce. Kolorowe niedźwiadki są częstymi uczestnikami bajek i filmów. Chętnie oglądają je i dzieci, i dorośli (choć nie zawsze się do tego przyznają). Małe dzieci często zasypiają z misiami i traktują je jak swoich przyjaciół. Starsi lubią nosić malutkie misie „na szczęście” przy kluczach, torebkach lub portfelach.
Z okazji tego nietypowego, pluszowego święta zapraszamy do odwiedzenia misiowego padleta https://pl.padlet.com/martakaliszuk0/Bookmarks , zachęcamy do kratywnych zabaw oraz do udziału w konkursie fotograficznym.

aut. Iga Surlej 7c, I. Będkowska, M. Kaliszuk

Jak co roku 25 listopada klasa 3b świętowała Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu jeszcze raz utrwaliliśmy historię powstania naszego przyjaciela Pluszowego Misia oraz wspólnie z nim śpiewaliśmy piosenki. Misie razem z nami uczestniczyły w zajęciach on-line, które jak widać na załączonym filmie przypadły wszystkim do gustu. Organizatorem była p. Emilia Ciosek Szczęsna – wychowawca klasy 3b