Uczniowie kontra pisarz, czyli 4a poznaje Rafała Witka

Tablica multimedialna z widocznym Rafałem Witkiem- pisarzem na tle książek

W miniony czwartek klasa 4a razem z nauczycielką języka polskiego -p.Iwoną Będkowską odwiedziła bibliotekę szkolną, ale nie była to zwyczajna wizyta w bibliotece, ponieważ dzieci miały niepowtarzalną możliwość uczestniczenia poprzez Zoom w spotkaniu autorskim z pisarzem Rafałem Witkiem.To autor ponad trzydziestu książek dla dzieci, m. in.: Plaży tajemnic, Mai na tropie jaja, Klubu latających ciotek, Pierwszaków z kosmosu, serii Bzik & Makówka.
Autor jest laureatem wielu nagród, zdobył Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, to też laureat konkursu im. Astrid Lindgren. Jego powieść Chłopiec z Lampedusy”była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zdobyła wyróżnienie w III konkursie Książka Przyjazna Dziecku i nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa.
Spotkanie zaczęło się bardzo dynamiczne, bo pan Rafał to wulkan energii, w bardzo zabawny sposób przywitał dzieci, urozmaicając ten moment wesołym wierszykiem recytowanym za pomocą śmiesznych gestów. To z pewnością przełamało pierwsze lody i rozbudziło chęć do dalszej zabawy. Pisarz przygotował dla uczniów wiele zagadek i zadań, tak, by spotkanie nikogo nie znudziło. Jednym z takich zadań było czytanie wiersza na czas, gdzie najpierw autor zaprezentował wszystkim swoje niezwykłe umiejętności szybkiego i jednocześnie wyraźnego czytania, a potem zaproponował to samo chętnym dzieciom. Wspomniane wcześniej zagadki także okazały się dużym wyzwaniem, jedna z nich, bez podpowiedzi autora chyba zostałaby bez rozwiązania. Ciekawe było opowiadanie o szczurkach , które w bardzo ciekawy sposób sprawdzało umiejętność uważnego słuchania oraz uczniowskiej pamięci.
Na zakończenie spotkania nadszedł czas zadawania pytań pisarzowi. I dzięki temu wszyscy mieli możliwość dowiedzieć się: czy pisanie książek jest trudne?, skąd brać pomysły do tworzenia?, czy pan Rafał prosi o pomoc w pisaniu swoje dzieci ?, a także ile książek pisze w ciągu jednego roku?

Spotkania autorskie w bibliotece to dobry moment, by przekonać się jak wiele radości może przynieść czytanie. Za każdym razem jest to ciekawa przygoda w świecie zamkniętym w książkach, do którego drzwi uchyla zaproszony przez bibliotekę pisarz!

aut. Marta Kaliszuk, Iwona Będkowska

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Skip to content