Uczniowie kontra pisarz, czyli 4a poznaje Rafała Witka

Tablica multimedialna z widocznym Rafałem Witkiem- pisarzem na tle książek

W miniony czwartek klasa 4a razem z nauczycielką języka polskiego -p.Iwoną Będkowską odwiedziła bibliotekę szkolną, ale nie była to zwyczajna wizyta w bibliotece, ponieważ dzieci miały niepowtarzalną możliwość uczestniczenia poprzez Zoom w spotkaniu autorskim z pisarzem Rafałem Witkiem.To autor ponad trzydziestu książek dla dzieci, m. in.: Plaży tajemnic, Mai na tropie jaja, Klubu latających ciotek, Pierwszaków z kosmosu, serii Bzik & Makówka.
Autor jest laureatem wielu nagród, zdobył Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, to też laureat konkursu im. Astrid Lindgren. Jego powieść Chłopiec z Lampedusy”była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zdobyła wyróżnienie w III konkursie Książka Przyjazna Dziecku i nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa.
Spotkanie zaczęło się bardzo dynamiczne, bo pan Rafał to wulkan energii, w bardzo zabawny sposób przywitał dzieci, urozmaicając ten moment wesołym wierszykiem recytowanym za pomocą śmiesznych gestów. To z pewnością przełamało pierwsze lody i rozbudziło chęć do dalszej zabawy. Pisarz przygotował dla uczniów wiele zagadek i zadań, tak, by spotkanie nikogo nie znudziło. Jednym z takich zadań było czytanie wiersza na czas, gdzie najpierw autor zaprezentował wszystkim swoje niezwykłe umiejętności szybkiego i jednocześnie wyraźnego czytania, a potem zaproponował to samo chętnym dzieciom. Wspomniane wcześniej zagadki także okazały się dużym wyzwaniem, jedna z nich, bez podpowiedzi autora chyba zostałaby bez rozwiązania. Ciekawe było opowiadanie o szczurkach , które w bardzo ciekawy sposób sprawdzało umiejętność uważnego słuchania oraz uczniowskiej pamięci.
Na zakończenie spotkania nadszedł czas zadawania pytań pisarzowi. I dzięki temu wszyscy mieli możliwość dowiedzieć się: czy pisanie książek jest trudne?, skąd brać pomysły do tworzenia?, czy pan Rafał prosi o pomoc w pisaniu swoje dzieci ?, a także ile książek pisze w ciągu jednego roku?

Spotkania autorskie w bibliotece to dobry moment, by przekonać się jak wiele radości może przynieść czytanie. Za każdym razem jest to ciekawa przygoda w świecie zamkniętym w książkach, do którego drzwi uchyla zaproszony przez bibliotekę pisarz!

aut. Marta Kaliszuk, Iwona Będkowska