Okładka książki z Napisem Baśniogra i tytułem Zagubiony czarodziej"

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Tak też było w naszej szkole. Uczniowie klas od drugich do czwartych zostali zaproszeni przez p. Martę Kaliszuk i p. Iwonę Będkowską do wysłuchania baśni i do niezwykłej gry. A dokładnie: sami stali się bohaterami Baśniogry, czyli baśni paragrafowej. Podejmując decyzje, trafne bądź chybione, rzucając kostką- decydowali o sposobie odnalezienia czarodzieja Xantara. Bo takie właśnie mieli zadanie:

Do wszystkich odważnych bohaterów i bohaterek!
Zaginął nadworny czarodziej Xantar. Niewidzialna Królowa wyznaczyła nagrodę za jego odnalezienie. Są nią komnata w zamku, żołd (czyli kieszonkowe) i tytuł obrońcy Krainy Bohaterów. Śmiałkowie proszeni są o stawienie się przed obliczem królowej w Zamku Bohaterów.

Uczniowie w czasie poszukiwań czarodzieja zbierali różne przedmioty, zdobywali przyjaciół, zwiększali siłę, zręczność – a wszystko rysowali i zapisywali na specjalnych kartach. Wszystkim spodobał się ten sposób decydowania o przebiegu baśni – uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną czytelniczą rozgrywkę.

Skip to content