76. rocznica upadku Powstania Warszawskiego – pamiętamy!

czarno-białe zdjęcia wojenne i dwa gerbery -biały i czerwony

76 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

zdjęcie z gry„Janek - historia małego powstańca”/fot. IPN Lublin

Uczniowie klas 6-8 uczcili pamięć o Powstaniu Warszawskim biorąc udział w projekcie czytelniczo-historycznym. Podczas lekcji języka polskiego i historii oraz lekcji bibliotecznych wysłuchali opowiadania, którego bohaterem był Janek- członek najmłodszej grupy Szarych Szeregów, „Zawiszaków”. Nie było to jednak zwyczajne opowiadanie- o losach Janka decydowali bowiem sami uczniowie. Grając w tę edukacyjna grę książkową, młodzież miała okazję wczuć się w atmosferę i pogłębić wiedzę historyczną dotyczącą tamtych wydarzeń. Uczniowie wykazali się wielką empatią i aktywnością , zgodnie stwierdzili też, że taka forma upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych bardzo im odpowiada.

uczniowie kl.7c grają w grę paragrafową Janek-historia małego powstanca

Projekt zakończył się konkursem historycznym, który odbył się 8 października.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Skip to content