|

Samorząd Andrzejkowo

Niebawem andrzejki i dlatego dzisiaj 27 listopada nasz zespół redakcyjny w składzie Madzia Domańska i Fabian Lampa przypomnieli uczniom zwyczaje andrzejkowe. Najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym jest wróżenie. Kiedyś , w dzień świętego Andrzeja , wróżyły sobie niezamężne dziewczęta. Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że się spełnią. Obecnie nie są zarezerwowane jedynie dla dziewcząt – 29 listopada wróżą sobie również chłopcy. Przypuszcza się , że wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich, które zwiazane były z kultem boga miłości i bogactwa. W Polsce to również stara tradycja , pierwsza literacka wzmianka pochodzi z szesnastego wieku.Wszystkie wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Dzisiaj również organizuje się zabawy , których miłym akcentem są wróżby.

Z inicjatywy Samorzadu Uczniowskiego w sali lekcyjnej uczennice klasy VIIa – Madzia, Zuzia, Karolina, Jagna i Oliwia zorganizowały „Salon wróżb”, w którym uczniowie klas IV –VIII mogli poddać się wróżeniu. Nasze szkolne wróżki przepowiadały przyszłość przy stanowiskach: „Kim będziesz w przyszłości?, Jak będą nazywać się Twoje dzieci?, Przepowiem Ci miłość!, Jakim kwiatem jesteś?, Powróżę Ci z ręki”. Można było także kupić ciasteczko z wróżbami.

Nasze szkolne świętowanie andrzejkowe zakończyła dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dla uczniów klas IV –VIII. Uczniowie poddali się wspólnym tańcom i zabawie. Nad bezpieczeństwem zabaw czuwały panie: Alina Kroszowska, Agnieszka Garbaciak, Anna Gawlik, Joanna Szydłowska, Ewa Duchnik – Dywan i pan Bartek Olszewski.

aut. Alina Kroszowska