Żywa lekcja historii

Ojczyzno nasza. Ziemio ukochana
W trzydziestym dziewiątym cała krwią zalana
Nie dość, że Polskę na wpół rozebrali
Jeszcze Polaków na Sybir wysłali…

Pieśni wygnańców z Ojczyzny


Dnia 14 listopada naszą szkołę odwiedził wyjątkowy Gość – przedstawiciel Częstochowskiego Związku Sybiraków – p. Tomasz Onoszko – Sybirak.
Sybiracy to ludzie, którzy nagle, niespodziewanie i brutalnie zostali wypędzeni z domów rodzinnych na Kresach Rzeczpospolitej: z Galicji, Wołynia, Polesia, Białorusi, Podlasia. Pan Tomasz Onoszko jako niespełna ośmioletnie dziecko, wraz z rodzicami i czwórką rodzeństwa, został wywieziony ze swojego rodzinnego domu (osada Planta w powiecie Nowogródek) na Syberię w I sowieckiej deportacji, w  sobotę , 10 lutego
W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor szkoły – p. Beata Zemła, nauczyciele oraz uczniowie klasy VIII a i  VIII b. Po oficjalnym przywitaniu i wysłuchaniu Hymnu Sybiraków, wspólnie obejrzeliśmy film dokumentalny pt. Losy Zesłańców Sybiru, który przybliżył historię zsyłek Polaków od XVI do XX wieku. Najbardziej wzruszającą częścią spotkania były osobiste wspomnienia p. Tomasza Onoszko, który podzielił się z nami swoimi przeżyciami oraz refleksjami dotyczącymi pobytu na „nieludzkiej ziemi”. Była to niezwykła opowieść, bo mówiła o cierpieniu, bólu, głodzie, zimnie, chorobach i śmierci tysięcy Polaków, ale równocześnie niosła przesłanie, że wartości takie, jak wiara, rodzina, ojczyzna i nadzieja pozwalają człowiekowi przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Spotkanie stało się żywą i ważną lekcją historii, która na długo pozostanie w naszych myślach.

nauczyciel historii – Anna Roskosz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Skip to content