„To nie miało prawa się stać!” – nasze wrażenia z filmu „Piłsudski”

W sobotę, 21 września, uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielem historii wzięli udział w projekcji filmu „Piłsudski” w OKF „Iluzja”.
„To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok
1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację niemożliwego.”
źródło:http://www.okf.czest.pl/Piłsudski
„Z  filmu dowiedziałem się o wielu faktach z życia Piłsudskiego, których nie znałem, ponieważ w ukraińskich szkołach nie ma zbyt wielu wzmianek o tym. Osobiście podziwiam Józefa Piłsudskiego za jego bohaterski wyczyn, kiedy to zorganizował napad na rosyjski pociąg pocztowy, w którym przewożone były pieniądze, które przeznaczył na polskie organizacje wojskowe. Film pokazał odwagę oraz determinację Józefa Piłsudskiego w dążeniu do celu.” Roman, kl. 8b „Film jest o życiu tytułowego bohatera „Ziuka” czyli Józefa Piłsudskiego . Rozpoczyna się od ucieczki Piłsudskiego ze szpitala  psychiatrycznego, dzięki  pomocy lekarza – stażysty, ale więcej nie będę zdradzał.
Najbardziej spodobało mi się to, że Piłsudski szedł po niepodległość nawet gdy inni go do tego zniechęcali i poszedł swoją drogą, nawet gdy inni  nie wierzyli że się mu to uda.” Janek, kl. 8b

naucz. historii – A. Roskosz