Ogólnopolski projekt Szkoła Niepodległej

Kończy się rok obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach Roku dla Niepodległej i realizacji zadania Chwała bohaterom – uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę (ogólnopolski projekt), uczniowie klas 8 pod opieką nauczyciela historii p. A. Roskosz udali się w piątek, 7 grudnia pod tablicę Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” w Alei Najświętszej Marii Panny nr 33 oraz pod pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Biegańskiego. Celem wyjścia było uczczenie bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę. Uczniowie zapalili znicze i zawiesili biało – czerwone szarfy. Chwała Bohaterom!

Ponadto uczniowie pogłębili wiedzę o Marszałku J. Piłsudskim – współtwórcy Niepodległej Polski, a przede wszystkim o kpt. Stanisławie Sojczyńskim ps. Warszyc (pośmiertnie mianowany generałem). Podczas II wojny światowej był zastępcą komendanta Obwodu Radomsko AK i dowódcą oddziału KEDYW-u (zasłynął brawurową akcją – odbiciem aresztowanych z więzienia w Radomsku w 1943 r.). Dowodził I batalionem 27 pułku piechoty AK w czasie akcji Burza. Był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego, jednego z największych ugrupowań niepodległościowych po II wojnie światowej (działało na obszarze województwa łódzkiego, śląskiego i Ziemi Częstochowskiej, do 1947 r.). Warszyc został aresztowany w Częstochowie w 1946 r. i skazany na karę śmierci.
Zamordowany 19 II 1947 r. Miejsce pochówku Stanisława Sojczyńskiego jest nieznane.

aut. Anna Roskosz