Ogólnopolski projekt Szkoła Niepodległej – audycja w szkolnym radiowęźle

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez uczniów naszej szkoły w ramach ogólnopolskiego projektu Szkoła Niepodległej jest zadanie Szlak Współtwórców Niepodległości – Nagranie reportażu lub audycji radiowej związanych z postacią walczącą o niepodległość. Obok wielu form, w tym bardzo podniosłych, uczniowie klasy 7 i 8 uczcili obchody 100 – lecia Niepodległości Polski w nieco inny sposób.
Przygotowali i nagrali audycję radiową dla swoich koleżanek i kolegów.
Postanowili, że audycja będzie miała charakter wywiadu z jednym z ojców niepodległej Polski – Marszałkiem Józefem Piłsudskim. 13 listopada, na pierwszej godzinie lekcyjnej, około 300 osób – uczniowie klas 1-8 wraz z nauczycielami – usłyszało ze szkolnego radiowęzła niecodzienną audycję, z której dowiedzieli się m.in. jakie dzieciństwo miał Józef Piłsudski, o czym zawsze marzył i jaki ma dla nas przekaz. Uczniowie przy tworzeniu audycji radiowej wykorzystali dostępne źródła: cytaty oraz wspomnienia Józefa Piłsudskiego. Były to : www.poland.us, lubimyczytac.pl, pl.wikisource.org, www.legimi.pl, www.jpilsudski.org, Bohdan Urbanowski, Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy, wyd. Biały Kruk, Kraków 2017. Ponadto uczniowie wykorzystali autentyczny sygnał Polskiego Radia z lat 1935 – 1939 oraz muzyka Andrzeja Kurylewicza do filmu Polskie drogi (www.youtube.com) . W rolę Marszałka wcielił się uczeń klasy 8a Michał Frajer, w rolę dziennikarzy – uczniowie klasy 7b: Zosia Gniewek i Kamil Będkowski.
Za nagranie wywiadu i jego montaż odpowiedzialna była uczennica klasy 8a Beata Smakosz. Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego p. Iwony Będkowskiej i nauczyciela historii p. Anny Roskosz.

aut. A. Roskosz

 

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Skip to content