Młody historyk 2017/18

Spotkanie z wnuczką Józefa Piłsudskiego

Historyczne spotkanie!
W dniu 12.06. w ramach miejskiego projektu Aleje, tu się dzieje uczniowie kl. 6a i 6b naszej szkoły pod opieką. p. Anny Roskosz wzięli udział w niezwykłym spotkaniu z Joanną Onyszkiewicz, wnuczką Józefa Piłsudskiego i córką Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej. Odbyło się ono w budynku Odwachu koło Ratusza w Częstochowie. Pani Joannie Onyszkiewicz towarzyszyli mąż Janusz Onyszkiewicz (polityk, himalaista i speleolog) oraz córka Danuta (antropolog). Tematem rozmowy była postać marszałka, jego żony Aleksandry i córek. Młodsza z nich, Jadwiga, była pilotem podczas II wojny światowej. Wnuczka Józefa Piłsudskiego opowiedziała również losy rodziny po 1939 r. na emigracji. Z kolei Janusz Onyszkiewicz przekazał informacje dotyczące powstającego obecnie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Córka – Danuta Onyszkiewicz przybliżyła postać starszego brata Józefa – Bronisława Piłsudskiego (wybitny naukowiec, antropolog), zapomnianego w Polsce, a na Dalekim Wschodzie uważanego za bohatera narodowego. Bowiem dzięki jego badaniom nad ludem Ajnów (Sachalin, japońska wyspa Hokkaido), ocalał ich język oraz dziedzictwo kulturowe. Rozmowie towarzyszyła prezentacja zdjęć rodzinnych i bardzo duże zainteresowanie uczestników tą nietuzinkową rodziną.

Marszobieg i „Sprawny jak żołnierz”

Wszyscy wiemy, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Włączając się w ogólnopolskie obchody tej rocznicy, chcąc upamiętnić to ważne wydarzenie w dziejach naszego Narodu, podczas Szkolnego Rodzinnego Festynu w dniu 25 maja 2018 roku odbył się marszobieg „Dla Niepodległej” oraz zawody sportowe „Sprawny jak żołnierz”. W obydwu przedsięwzięciach, których organizatorkami były p. Agnieszka Garbaciak i p. Anna Roskosz, wzięli udział uczniowie klas 1 – 7 oraz rodzice. Trasa marszobiegu przebiegała na terenie szkoły i w jej pobliżu. Uczestnicy marszobiegu na kolejnych stacjach edukacyjnych (stacje: Ojczyzna, Walka o wolność, Niepodległość) poszerzali swoją wiedzę o historii i kulturze Polski, jej bohaterach i świętach narodowych. Doskonale odpowiadali, zarówno młodsi jak i „nieco” starsi, na konkursowe pytania. Po marszobiegu odbyły się odbiegające nieco od tradycyjnych konkurencji sportowych. zawody „Sprawny jak żołnierz”, które prowadził m.in. zawodowy żołnierz – rodzic z naszej szkoły. W zawodach wystartowali uczniowie klas 1 – 7 wraz z rodzicami. Wśród konkurencji znalazły się m.in.: tor przeszkód, założenie munduru przez rodzica własnemu dziecku w jak najkrótszym czasie, bieg w butach strażackich, złożenie koca na czas. Tej rodzinnej zabawie towarzyszyła prawdziwa sportowa rywalizacja, duch walki, z zachowaniem zasady fair play. To było ciekawe popołudnie – chwila refleksji związanej z ważną wartością jaką jest WOLNOŚĆ i radość ze wspólnie spędzonego czasu.

aut. A. Roskosz

CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa

Za nami ostatni etap częstochowskiego projektu edukacyjnego „CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa. 23 maja odbyła się gra miejska, w której wzięli udział nasi uczniowie pod opieką p. A. Roskosz. Nasza drużyna musiała dotrzeć do 6 murali znajdujących się w centrum Częstochowy i w wyznaczonych na mapie punktach wykonać różnorodne zadania. Były to m.in.: quizy dotyczące częstochowskich murali, układanie puzzli na czas, wyszukiwanie różnic na rysunku i muralu. Na zakończenie uczestnicy gry wspólnie namalowali projekt muralu związanego z naszym miastem. To była świetna zabawa i nietuzinkowa lekcja o Częstochowie.

CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa

Za nami kolejny etap miejskiego projektu edukacyjnego „CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa”. 25 kwietnia wzięliśmy udział w wycieczce „Modernistyczna Częstochowa”, podczas której prezes częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, pan Hubert Wąsek, oprowadził nas szlakiem tzw. modernizmu powojennego. „Odkryliśmy” m.in. gdzie znajduje się najstarszy w naszym mieście „wieżowiec” z pierwszą windą w Częstochowie (ul. P.O.W. 4). Odwiedziliśmy również niebanalne obiekty, które zaprojektował związany z Częstochową architekt i malarz Włodzimierz Ściegienny (budynek, w którym znajduje się Miejska Galeria Sztuki, Pałac Ślubów z witrażami autorstwa architekta oraz fontannę z dziewczyną na skwerze Solidarności). Ciekawa jest ta „Nieodkryta Częstochowa”!

AKCJA ŻONKILE

Uczniowie klas 4-7 naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną Żonkile w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim,19 kwietnia, w kolejne rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Dlatego żonkil stał się symbolem pamięci o powstaniu.
W ramach akcji uczniowie naszej szkoły: poszerzyli swoją wiedzę o Holocauście oraz Polakach pomagającym Żydom, zapoznali się z filmem „Nie było żadnej nadziei.
Powstanie w getcie warszawskim 1943”,
wykonali papierowe żonkile, które rozdawali przechodniom na ulicach naszego osiedla informując o obchodzonej rocznicy,
a także udali się pod pamiątkową tablicę „Żydowski Obóz Pracy Niewolniczej 1942-1945” znajdującą się w miejscu największego zakładu pracy przymusowej w Częstochowie Hasag Pelcery przy ul. Filomatów. W fabryce tej, przy produkcji amunicji, pracowali głównie Żydzi. 20 lipca 1943r. 400 robotników z tej fabryki rozstrzelano na cmentarzu żydowskim.

Akcję Żonkile w naszej szkole zorganizowały: p. Jolanta Matloch i p. Anna Roskosz.

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Został on ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007roku, aby oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej (13 kwietnia 1943 roku Niemcy opublikowali informację o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego). Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich (wybitnych dowódców, policjantów, urzędników, uczonych, profesorów wyższych uczelni, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników) wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku (m.in. Stalina i Berię). Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.

W ramach obchodów tego święta odbył się w naszej szkole szkolny konkurs historyczny „KATYŃ. PAMIĘTAMY!” A oto wyniki konkursu: I miejsce Patryk Joński, uczeń klasy 6b, II miejsce – Jakub Klaszka, uczeń klasy 7b, III miejsce- Kamil Będkowski, uczeń klasy 6a. W kategorii klas czwartych najlepszy wynik osiągnął Maksymilian Bodzioch, uczeń klasy 4c. Gratulacje dla uczestników konkursu i zwycięzców!

Nnaucz. historii A. Roskosz.

CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa

17 kwietnia w Sali Różańcowej na Jasnej Górze odbył się kolejny etap projektu „CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa”, w którym bierzemy udział. Uczniowie klasy 6b i 7a uczestniczyli w ciekawym spotkaniu z o. Stanisławem Rudzińskim (z wykształcenia historyk sztuki), który przedstawił wykład „Matka Boska Częstochowska. Cudowny obraz – tajemnica nie tylko dla naukowców”. Poznaliśmy lepiej historię Obrazu, technikę pisania ikon oraz zobaczyliśmy m.in. zdjęcie Obrazu bez ozdobnej sukienki oraz zdjęcie rentgenowskie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. „Żołnierze wyklęci”, żołnierze niezłomni, to nazwa niepodległościowego podziemia działającego przeciwko podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu pod koniec II wojny światowej i po jej zakończeniu. Uczniowie klas 4-7 naszej szkoły również upamiętnili to święto. Wzięli udział w szkolnej prezentacji multimedialnej pt. Żołnierze Wyklęci. Poznali sylwetki Niezłomnych, między innymi: Witolda Pileckiego ps. Witold, gen. Emila Fieldorfa ps. Nil, Łukasza Cieplińskiego ps. Pług i Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc.

Włączając się w obchody dnia pamięci o żołnierzach wyklętych, nasi uczniowie uczestniczyli w Biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych godnie reprezentowali nas uczniowie: Wiktoria Biernacka, Dominika Sowińska, Bartłomiej Ziębiński, Cyprian Ligorowski, Mateusz Dawiskiba, Marek Chruściel, Wesam Alborihi.

Rok dla Niepodległej

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność naszej szkoły już od listopada 2017 roku realizuje szkolny projekt „Dla Niepodległej”. W związku z tym uczniowie klasy 7a pod opieką nauczyciela historii, w dniu Imienin Józefa Piłsudskiego, 19 marca, wzięli udział w konferencji poświęconej Józefowi Piłsudskiemu Są w życiu rzeczy ważniejsze niż samo życie – o patriotyzmie Józefa Piłsudskiego.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się między innymi o wartościach rodzinnych Józefa Piłsudskiego, jak czczono Marszałka w częstochowskich szkołach i jak był przedstawiany w literaturze i plastyce międzywojennej.

Spotkanie z Tomaszem Sętowskim – malarzem światowej sławy.

Wycieczki w krainę fantazji są dla mnie poszukiwaniem skarbów, którymi chciałbym się podzielić

Tomasz Sętowski

Kolejny etap częstochowskiego projektu „CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa” za nami. I kolejne spotkanie z wyjątkową postacią! Otóż, 19 marca przedstawiciele uczniów naszej szkoły pod opieką p. Anny Roskosz udali się do niezwykłego miejsca w Częstochowie – do Muzeum Wyobraźni. Jest to autorska galeria częstochowskiego artysty malarza światowej sławy – Tomasza Sętowskiego (stworzył w Częstochowie imponujący mural „Wieża Babel”). Mogliśmy z bliska przyjrzeć się zgromadzonym tam dziełom sztuki. Największą jednak atrakcją okazała się rozmowa z malarzem oraz zobaczenie miejsca, którego nie każdemu dane jest zobaczyć – pracowni artysty. Co za miejsce!!! Czuliśmy się wyróżnieni!

CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w częstochowskim projekcie „CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa” pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Rektora AJD. Celem projektu jest pokazanie młodzieży miejsc nieodkrytych i nieszablonowych, które nas otaczają, a których często nie dostrzegamy. We wtorek, 28 lutego, uczniowie z klasy 7a pod opieką nauczyciela historii uczestniczyli w I etapie – w warsztatach renowacji elementów architektury oraz przedmiotów użytkowych, które miały miejsce w pracowni Ni’Finn specjalizującej się nie tylko w rzeźbie i konserwacji zabytków, ale i w dziedzinie szkła witrażowego. Uczniowie poznali metody renowacji elementów architektury, manuskryptów, a także etapy wytwarzania witraży.

W styczniu w ramach szkolnego projektu Dla Niepodległej, realizowanego z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas 4-7 pod opieką nauczyciela historii wzięli udział w wyjściach do Muzeum Częstochowskiego w Ratuszu. Głównym celem było zaznajomienie uczestników wyjścia z wystawą „Józef Piłsudski. Życie-Śmierć-Kult”. Uczniowie nie tylko poznali lepiej postać tego wielkiego Polaka, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę nie­pod­leg­łości, ale również zwrócili uwagę na to jak ważne jest poświęcenie dla ojczyzny, bezinteresowność i determinacja w dążeniu do celu.

Wyjście do muzeum


w styczniu w ramach szkolnego projektu Dla Niepodległej,
realizowanego z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę
niepodległości, uczniowie klas 4-7 pod opieką nauczyciela historii wzięli
udział w wyjściach do Muzeum Częstochowskiego w Ratuszu. Głównym
celem było zaznajomienie uczestników wyjścia z wystawą „Józef
Piłsudski. Życie-Śmierć-Kult”. Uczniowie nie tylko poznali lepiej postać
tego wielkiego Polaka, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę
nie­pod­leg­łości, ale również zwrócili uwagę na to jak ważne jest
poświęcenie dla ojczyzny, bezinteresowność i determinacja
w dążeniu do celu.

Było to kolejne spotkanie z historią naszego miasta.

    

ROK WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO


Popiersie Władysława Biegańskiego przy
dworcu kolejowym w Częstochowie  

z okazji 100.rocznicy śmierci dr Władysława Biegańskiego Senat
Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego.
w przyjętej uchwale napisano:

„Doktor Władysław Biegański po studiach w Warszawie, Berlinie
i Pradze osiedlił się w 1883 r. w Częstochowie, obejmując
kierownictwo Szpitala imienia Najświętszej Maryi Panny oraz stanowiska
lekarza miejskiego i lekarza Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Uczynił
z małego prowincjonalnego szpitala w Częstochowie ośrodek
naukowy – „małą klinikę”, której dorobek porównywano z dorobkiem
ośrodków uniwersyteckich.
Władysław Biegański w ciągu 35 lat pracy w Częstochowie
ogłosił drukiem 132 prace w dziedzinie medycyny i filozofii.
Był prekursorem kilku dziedzin medycyny, w tym neurologii,
kardiologii, ortopedii. Napisał kilka podręczników medycznych oraz dzieł
filozoficznych dotyczących logiki, etyki i teorii poznania.
Społecznik, założył Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, częstochowski
oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Towarzystwo Dobroczynne
dla Chrześcijan i częstochowskie Muzeum Higieniczne.
Popularyzował oświatę sanitarną, w szczególności zasady higieny,
wygłaszając liczne odczyty.
Przyczynił się również do rozwoju Częstochowy – miasta, w którym
pracował. Wybrany został przez mieszkańców swego miasta na
Częstochowianina Stulecia”.

W poniższej
rozsypance sylabowej ukryte są ważne słowa Władysława Biegańskiego.
Powodzenia w odczytywaniu i stosowaniu na co dzień
tej zasady!

WŁADYSŁAW BIEGAŃSKI –
PROFESOR BEZ KATEDRY
SZKOLNY KONKURS DLA KL. IV – VII z OKAZJI „ROKU BIEGAŃSKIEGO”

a oto wyniki konkursu:

i miejsce – Beata Smakosz, kl. VII a
II miejsce – Jakub Klaszka, kl. VII b
III miejsce – Patryk Joński, kl. VI b

„Śladami Marszałka Piłsudskiego
w Częstochowie”

w piątek, 24.11.2017r. , uczniowie kl. VI b i VII b wzięli udział
w spacerze historycznym „Śladami Marszałka Piłsudskiego
w Częstochowie” . Przedsięwzięcie to jest częścią projektu „Częstochowa
o wolność i niezawisłość”, realizowanego przez Urząd Miasta oraz
częstochowskie szkoły, w ramach „Roku dla Niepodległej”. Uczestnicy
spaceru dowiedzieli się, m.in. od dr Juliusza Sętowskiego z Ośrodka
Dokumentacji Dziejów Częstochowy, o związkach Józefa Piłsudskiego
z Jasną Górą i Częstochową. Według historyków był w naszym
mieście co najmniej trzykrotnie. Uczniowie zwiedzili również Kaplicę Pamięci
Narodu na Jasnej Górze oraz wystawę w Muzeum Częstochowskim
w Ratuszu poświęconą życiu i kultowi Marszałka. Poznali też
miejsce gdzie J. Piłsudski ukrywał się przed carską policją (przy
ul. Kopernika) .

Było to bardzo ciekawe spotkanie z historią naszego miasta.

    

ROK JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO


w związku z przypadającą w 2017 r. 150. rocznicą urodzin
Józefa Piłsudskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017
Rokiem Józefa Piłsudskiego. w przyjętej uchwale napisano:

„Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów
Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo
-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej
Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. w okresie
okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad
Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki
o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich
patriotów”

z tej okazji w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Historyczny
dla klas IV-VII „Józef Piłsudski – Dla Niepodległej”.
w poniższej konkursowej rozsypance sylabowej ukryte są słowa Józefa
Piłsudskiego.
Może staną się Waszym mottem?

    Józef Piłsudski, 1921r. A
oto wyniki konkursu:
i miejsce – Wiktor Krocz, kl. VI b
II miejsce – Jakub Klaszka, kl. VII b
III miejsce – Łukasz Postawa, kl. VII a

ROK TADEUSZA KOŚCIUSZKI


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza
Kościuszki
. w przyjętej uchwale napisano:

„Tadeusz Kościuszko zajmuje
szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów.

Jest symbolem wolności i wzorem
patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Uosabiał najlepsze wartości:
tolerancję i równość;

Thomas Jefferson, jeden z autorów
amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę

najprawdziwszym synem wolności, oddając
mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach
Zjednoczonych Ameryki”.

z tej okazji, a także w ramach projektu „Dla
Niepodległej”, odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Historyczny
dla klas IV-VII „Tadeusz Kościuszko Syn Wolności”.

A
oto wyniki konkursu:
i miejsce – Wiktor Krocz, kl. VI b
II miejsce – Beata Smakosz, kl. VII a
III miejsce – Michał Frajer, kl. VII a

Ponadto wszyscy uczniowie klas I-VII naszej szkoły obejrzeli prezentację
multimedialną poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, który stał się symbolem
walki o wolność. Przedstawili ją uczniowie kl. VIIa: Beata Smakosz
w roli szlachcianki i Michał Frajer w roli T. Kościuszki.

  

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2017


„Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze”

Elżbieta Buczynska ,”Jedenasty Listopada”

w piątek, 10 listopada, społeczność szkolna naszej szkoły uczciła
Narodowe Święto Niepodległości. Radosna to data, bo przecież przyniosła
Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcieliśmy ją
uczcić – radośnie i dostojnie, poprzez śpiew. Razem z chórem
śpiewaliśmy m.in. takie pieśni jak : „ Rota”, „Legiony”, „Wojenko,
wojenko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Pieśniom towarzyszyła
prezentacja multimedialna poświęcona Tadeuszowi Kościuszce (symbolowi
walki o wolność) z okazji Roku Tadeusza Kościuszki. Przedstawili
ją ucz. kl. VII a: Beata Smakosz (w roli szlachcianki) i Michał
Frajer (w roli T. Kościuszki).

    

DZIEŃ ZADUSZNY


„Tu jest pamięć i tutaj świeczka. Tutaj
napis i kwiat pozostanie…”

Joanna Kulmowa „W Zaduszki”

Uczniowie kl. VIa, z okazji Święta
Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, udali się pod kościół Matki
Boskiej Zwycięskiej przy ul. Słowackiego. na zewnętrznej ścianie
kościoła znajduje się symboliczna tablica poświęcona Sybirakom.
na znak pamięci o tych, którzy odeszli, uczniowie zapalili
znicze.

„Z miast kresowych, wschodnich osad
i wsi,
z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
szli z uporem, ponad dwieście lat.

Marian Jonkajtys „Marsz Sybiraków”
  

HALINA POŚWIATOWSKA – POETKA z NASZEGO
MIASTA


11 października minęło 50 lat od śmierci Haliny Poświatowskiej. Uczniowie
naszej szkoły pod opieką p. Anny Roskosz i p. Ewy Duchnik-Dywan
upamiętnili postać słynnej poetki, odwiedzając 27 października Dom Poezji
– Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej 23.
z przyjemnością słuchaliśmy wspomnień pana Zbigniewa Mygi, młodszego
brata Haliny Poświatowskiej. To zaszczyt porozmawiać z kimś, kto
przyglądał się niezwykłemu życiu poetki. Po wysłuchaniu fascynującej
opowieści „o Haśce” obejrzeliśmy w gablotach pamiątki i różne
wydania książek wybitnej częstochowianki.

w październiku odbył się również Szkolny Konkurs dla klas IV-VII
„Halina Poświatowska – poetka z naszego miasta.” Konkurs cieszył się
bardzo dużym zainteresowaniem.
Jedno z pytań polegało na odszyfrowaniu słów poetki,
zawierających najważniejszą dla Niej wartość w życiu. Jeśli chcesz
wiedzieć jaka to myśl, odczytaj rozsypankę.

A oto wyniki
konkursu:
i miejsce – Patryk Joński oraz Wiktor Krocz, kl. VI b
II miejsce – Jakub Klaszka, kl. VII b
III miejsce – Szymon Kleszczewski, kl. VII b
   

SPOTKANIE z ALEKSANDREM DOBĄ


13 października uczniowie kl. VIa, VIIa
i VIIb, pod opieką p. Anny Roskosz i p. Iwony Będkowskiej,
wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu. Miało ono miejsce
w kinie OKF Iluzja, a jego bohaterem był Podróżnik Roku 2015
National Geographic -Aleksander Doba. Jako pierwszy człowiek
w historii samotnie, siłą własnych mięśni, przepłynął kajakiem
Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do
Ameryki Południowej);w sumie uczynił to trzykrotnie. Jest dowodem na to,
że można osiągnąć wiele, a może nawet wszystko, jeśli się tego
pragnie odpowiednio mocno. Po pokazie filmu „Happy Olo – Pogodna ballada
o Olku Dobie” można było zadawać pytania i zrobić zdjęcie
z podróżnikiem. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem p.
Aleksandra Doby, jego energii, optymizmu i determinacji
w dążeniu do realizacji marzeń.

PAMIĘTAMY!


W październiku z okazji 73. rocznicy zakończenia powstania
warszawskiego odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Historyczny
dla klas IV-VII „Warszawa 1944”

„Dziś
idę walczyć – Mamo,
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo,
Jak tyle, tyle tysięcy

Poległo polskich żołnierzy
Za wolność naszą i sprawę.
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę.
i w świętość naszej sprawy.”

Józef Andrzej Szczepański „Ziutek” (1922-1944)

Wyniki konkursu:
i miejsce – Beata Smakosz, kl. VII a
II miejsce – Kamil Będkowski, kl. VI a
III miejsce – Kinga Kromołowska, kl. VI a