Biblioteka 2017/18

Kobiety w historii
Dnia 18.06 w Filii nr 9 Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z p. Anną Dziewit-Meller, autorką książek „Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Historia w spódnicy” oraz „Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Podróże w spódnicy”. W spotkaniu brali udział uczniowie z klas 4a, 5a, 5b i 6b. Pani Anna niezwykle ciekawie opowiadała o bohaterkach swoich książek – pisarkach, malarce, podróżniczkach, władczyniach, a także o noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Przypomniała o ich dokonaniach, interesującym życiu i wkładzie w historię. Pisarka szybko nawiązała kontakt z uczniami, a na koniec spotkania została zasypana gradem pytań. Dziękujemy za miłe spotkanie! I oczywiście zachęcamy do lektury.
Warsztaty „Moje prawa – ważna sprawa”
Uczniowie klas: 3a, 3d oraz 4a pod opieką p. Iwony Będkowskiej i p. Marty Kaliszuk 12 czerwca wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach czytelniczo-plastycznych. Filia nr 5 Biblioteki Publicznej zaprosiła uczniów na spotkanie z p. Natalią Talarek-Oswald, która rozmawiała z dziećmi o ich prawach, a potem zachęciła dzieci do wykonania prac plastycznych. Zajęcia były bardzo interesujące, a malowanie sylwetek okazało się dla wszystkich wielką frajdą.
Noc bibliotek 2018
W nocy z piątku 8 czerwca na sobotę 9 czerwca przeżyliśmy naszą Pierwszą Szkolną Noc Bibliotek. Była to już dziewiąta odsłona Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, wzięło w niej udział prawie 1900 placówek różnego typu: od szkolnych po publiczne. W tym roku hasło nawiązywało do 100-lecia odzyskania niepodległości i brzmiało: RZECZPOSPOCZYTA!
22 uczniów z klas IV-VII od godz. 19 do 10 rano czytało, szukało skarbu i rozwiązywało zadania związane z odzyskaniem niepodległości. Oprócz tego uczniowie przygotowali sobie kolację, piekli ciasta, a rankiem zjedli smaczne śniadanie na trawie. Wszyscy świetnie się bawili, może wracali do domu trochę niewyspani, ale przy wyjściu „zaklepywali” sobie miejsce na kolejną, przyszłoroczną noc w wyremontowanej już bibliotece.
Warsztaty dziennikarskie
W czwartkowe popołudnie 7 czerwca grupa uczniów z koła dziennikarskiego i aktywu bibliotecznego wzięła udział w warsztatach dziennikarskich, które odbyły się w Filii nr 8 Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, związana z TVP Warszawa. Dzieci podczas warsztatów dowiedziały się m.in.: jak pisać, by przyciągnąć czytelników? jakie pytania zadawać rozmówcom, a jakich unikać, skąd czerpać pomysły i co to znaczy, że „tematy leżą na ulicy”? Pod okiem dziennikarki uczniowie podjęli próby samodzielnego redagowania humorystycznych tekstów. Z pewnością zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się podczas redagowania kolejnych numerów „Lunetki 33”.
Spotkanie z pisarką
Kolejne spotkanie w ramach promocji czytelnictwa miało miejsce 14 maja. Uczniowie klas: 3b, 4a i 5a udali się do Filii nr 5 Biblioteki Publicznej na spotkanie z p. Renatą Piątkowską. Jest to autorka takich książek jak: Moje prawa-ważna sprawa, To się nie mieści w głowie, A może będzie właśnie tak, Która to Malala i wielu, wielu innych. Pisarka była wielokrotnie nagradzana, jest ceniona zarówno przez dzieci, młodzież, jak i rodziców, miłośniczka koni. W swoich książkach opisuje tylko to, co realne, nie dodaje więc koniom skrzydeł, nie domalowuje niepotrzebnych detali, ale skupia się na tym, co rzeczywiste, dlatego w jej utworach spotykamy prawdziwe psy, koty, konie, autentyczne emocje, które wzruszają do głębi zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Wiele z jej dzieł powstało na kanwie autentycznych historii. Pani Renata skupiła się głownie na przybliżeniu uczniom ciekawostek dotyczących przesądów i tradycji, poznaliśmy Jajko, które umiało mówić, usłyszeliśmy niezwykłą historię o psie zabranym ze schroniska przez pewną starszą panią. Było to szczególne spotkanie autorskie, ponieważ wraz z pisarką przyjechała również znana lektorka p. Malwina Kożurno, której głos na pewno już nie raz mieliśmy okazje usłyszeć z audiobooków lub w Programie Trzecim Polskiego Radia. Wysłuchać fragmentów książek w wykonaniu p. Malwiny na żywo to poezja dla uszu. Spotkanie było dla wszystkich ogromnych przeżyciem i niewątpliwie frajdą. Jesteśmy pewni, że na długo pozostanie w naszej pamięci. Za wspólne spędzony czas dziękujemy naszym uczniom i paniom bibliotekarkom z Filii nr 5.
Przeżyj z nami przygodę w kapeluszu
We wtorek, 15 maja, w murach naszej szkoły gościliśmy panią Małgorzatę Wójcik, która jest autorką Przygody w kapeluszu. Autorka w trakcie spotkania opowiadała uczniom o swej pracy, czytała fragmenty książki oraz prowadziła dyskusję na temat czytanej historii. Główny bohater książki to kapelusz mający czarodziejską moc. Czytelnicy z kapeluszem wędrują przez uliczki małego miasteczka, wieś, las, park… Poznają małych bohaterów i ich codzienne problemy. W spotkaniu uczestniczyli chętni uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych. W nawiązaniu do tytułu książki – niektórzy przynieśli ze sobą kapelusze. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania z gościem, pytali o początki pisania, ciekawi byli jak długo powstawała Przygoda w kapeluszu, czy będą kolejne przygody. Na zakończenie pani Małgorzata poczęstowała dzieci słodyczami prosto z magicznego kapelusza. Podczas spotkania najaktywniejsi zostali nagrodzeni przypinkami, była też możliwość otrzymania autografu, sfotografowania się z pisarką, a także przymierzenia niezwykłego kapelusza, z którym pani Wójcik przybyła do naszej szkoły. Spotkanie odbyło w Tygodniu Bibliotek w ramach projektu doradztwa zawodowego SZKOŁA-PRACA-PRZYSZŁOŚĆ. Nawiązywało też do realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+ YES – uczniowie poznali bowiem osobę, która realizując swoje pasje, odniosła w życiu sukces.
Spotkanie autorskie
24 kwietnia 2018 w ramach promocji czytelnictwa uczniowie klas szóstych uczestniczyli w Filii nr 5 Biblioteki Publicznej w spotkaniu z dr Elżbietą Zubrzycką – psychologiem oraz autorką książek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Pisarka – bazując na swoim długoletnim doświadczeniu – poruszyła wiele tematów psychologiczno-socjologicznych. Podczas spotkania zaprezentowano książki pomocne w różnych sytuacjach życiowych, odzwierciedlające problemy, z którymi autorka spotykała się w poradni. Uczestnicy otrzymali zakładki do książek z autografem oraz z wartym do zapamiętania mottem, aktualnym zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych: Twój świat jest taki, jak Ty. Sam go tworzysz. Będzie piękny, kiedy docenisz, kim naprawdę jesteś.
Wiosenne nowości w bibliotece
Zimową porą odbył się Kiermasz Taniej Książki – sprzedawaliśmy książki, które w komis oddała nam Księgarnia Tuliszków i wydawnictwo Publicat. Książki sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Dzięki Wam biblioteka szkolna wzbogaciła się o trzy rozchwytywane pozycje.
Czytać książki fajnie jest, ten kto czyta jest the best!
Przedszkolaki, uczniowie, a także dorośli, poprzebierani za postacie literackie, przemaszerowali 24 kwietnia III Aleją na Plac Biegańskiego. Paradę przygotowano w związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa oraz korzystanie z bibliotek. Na Placu przed Ratuszem uczestnicy przypomnieli ideę Święta Książki, wybrali najpiękniejszą postać literacką oraz najciekawszy transparent promujący czytanie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z koła teatralnego pod opieką p. Marty Kaliszuk. Był więc Plastuś (Maciej Rogoziński), Szewczyk Dratewka (Iga Surlej), Ania Shirley (Amelka Trójczak), Król Maciuś I (Kamil Będkowski),Zła Królowa (Zosia Gniewek) i Rycerz (Jakub Korzyniewski). Zajęliśmy I miejsce w konkursie na najciekawszy transparent, doceniono także strój Plastusia – Maciej otrzymał dyplom i nagrodę książkową za niebanalne przebranie. Wielkie podziękowania dla uczniów za przygotowanie strojów i dobrą zabawę.
A wszystkim przypominamy: Czytać książki fajnie jest, ten kto czyta jest the best! Biblioteka szkolna zaprasza! parada w TV ORION
Pasowanie z teatrem w tle
Kropla kamień dziurawi, gdy nań często pada. Człowiek staje się mądry, gdy rad z książką gada. Uczniowie klas pierwszych zostali pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki 28 marca. Pasowanie na czytelnika zastało poprzedzone spektaklem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez uczniów z koła teatralnego prowadzonego przez p. Iwonę Będkowską i p. Martę Kaliszuk. Na widowni – oprócz oczywiście uczniów – gościliśmy panie dyrektorki, księdza proboszcza, przedstawiciela Rady Dzielnicy oraz nauczycieli i wychowawców. Pierwszoklasiści (i nie tylko) z zaciekawieniem śledzili poczynania postaci, które nagle postanowiły opuścić swoje bajki. Aktorzy stworzyli niesamowite przedstawienie – za co zostali sowicie nagrodzeni brawami.
Dzień Kota
W bibliotece i świetlicy z okazji Dnia Kota (17 lutego) obyły się warsztaty plastyczne: p. Marzena Marchewka uczyła dzieci trudnej techniki quillingu – z paseczków papieru powstały piękne kociaki, p. Marta Kaliszuk pokazała, jak stworzyć kocią zakładkę do książki. Na szkolnym korytarzu można było podziwiać najpiękniejsze koty, a przy okazji wykazać się znajomością kocich ras. Konkurs dla miłośników kotów wygrało aż 13 osób – jako pierwsza odpowiedzi dostarczyła do biblioteki Alicja Ślęzak z klasy 3c. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, drobne upominki i słodycze.
Ze związkami frazeologicznymi z pan brat
Uczniowie klas 6 i 7 mogli w piątek 19 stycznia wykazać się znajomością literackich i nie tylko związków frazeologicznych. Biblioteka szkolna zaprosiła bowiem do udziału w konkursie polonistycznym, w którym najlepiej wypadła uczennica klasy VIIa – Beata Smakosz. II miejsce zajęła Paulina Cekus z tej samej klasy. III miejsce -ex aequo- przypadło w udziale Jakubowi Klaszce z klasy 7b i Zuzannie Misiukiewicz z 7a. Gratulacje! W bibliotece dostępne są książki, które w ciekawy sposób przybliżają temat frazeologizmów.
Małe „Conieco” z okazji Dnia Kubusia Puchatka
Autor książki Kubuś Puchatek– pan Alan Alexander Milne. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 2 i 3 do udziału w konkursie czytelniczym ze znajomości książki o tym uroczym misiu. Fanami książki okazali się uczniowie klasy IIIb. Uczniowie klas IV-VI mogli w tym dniu wziąć udział w konkursie Zgadnij, czyje to słowa. Najbardziej znane powiedzonka i złote myśli z książki o Kubusiu Puchatku znalazły się na wystawce na korytarzu szkolnym. Każdy uczeń, który w tym dniu wypożyczył lub zwrócił książkę do biblioteki, był częstowany małym Conieco. Łasuchów -jak się można domyślić- nie brakowało. A najwierniejsi fani Kubusia pozowali do pamiątkowego zdjęcia.
25 września o godz.12.45 uczniowie klas II i III wzięli udział w szkolnym Konkursie Recytatorskim Zacznij szkołę na wesoło, czyli humor w poezji organizowanym w bibliotece szkolnej. I miejsce zajął uczeń kl.3c Hubert Kukuła II miejsce uczeń klasy kl.3b Mikołaj Kaczmarzyk Wyróżnienia otrzymali:
 • Alan Redlicki kl. 2a,
 • Zuzanna Gradoń kl. 3d,
 • Kinga Biernacka kl. 3d,
 • Oktawia Domańska kl. 3b,
 • Ida Młynarczyk kl. 3b
 • oraz Alicja Ślęzak kl. 3c.
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy ponownie! Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej jest pracownią szkolną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz wiedzy o regionie. Zadania biblioteki:
 • wprowadza uczniów w świat literatury, ugruntowuje ich zainteresowania czytelnicze oraz wyposaża w kompetencje czytelnicze, potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury;
 • rozbudza u uczniów zamiłowanie do czytania oraz sprzyja ich czytelniczej aktywności;
 • kształtuje postawę dojrzałego, odpowiedzialnego czytelnika, przygotowanego do otwartego dialogu z dziełem literackim;
 • zachęca do podejmowania indywidualnych prób twórczych w procesie kształcenia i wychowania;
 • współpracuje z innymi bibliotekami szkolnymi, publicznymi i pedagogicznymi w zakresie działań promujących czytelnictwo.
 • Z biblioteki mogą korzystać: uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły.
 • Pomieszczenia biblioteki szkolnej umożliwiają: gromadzenie podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych.
 • Zasady korzystania z biblioteki określa regulamin biblioteki uwzględniający dostęp do jej zbiorów podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.
Zadania nauczyciela bibliotekarza:
 • gromadzenie i udostępnianie podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów bibliotecznych mających postać papierową lub zapewnianie uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz innych materiałów bibliotecznych;
 • przekazywanie uczniom materiałów ćwiczeniowych bez obowiązku zwrotu lub ich udostępnianie oraz udostępnianie innych materiałów bibliotecznych;
 • tworzenie warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, poszukiwanie,porządkowanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł;
 • rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się;
 • organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną, w tym dotyczących podtrzymywania tożsamości narodowej i językowej;
 • wykonywanie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez bibliotekę;
 • przeprowadzanie inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej w postaci skontrum.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Skip to content