innowacja #mamTalent 2017/2018

Gra miejska „Szatan z 7 klasy” 😉

Spółdzielnia Uczniowska PTAKU zakończyła rok szkolny grą miejską.


Kluczenie po ulicach naszego miasta połączone z wykonywaniem kolejnych zadań i zbieraniem punktów. Próba smaku przy okienku lodów rzemieślniczych.


Porwanie przez londyńczyka (już wiemy, że przystanki nie są po to, by autobus na nich przystawał, zabierał lub wypuszczał pasażerów, dziękujemy za tę naukę MPK).


Moment odpoczynku oczywiście na placu zabaw i koniecznie chwila dla fotoreportera.

A na finiszu wymiana zebranych punktów na pizzę.

 

Kolejne warsztaty dziennikarskie

W czwartkowe popołudnie 7 czerwca grupa uczniów z koła dziennikarskiego i aktywu bibliotecznego wzięła udział w warsztatach dziennikarskich, które odbyły się w Filii nr 8 Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, związana z TVP Warszawa. Dzieci podczas warsztatów dowiedziały się m.in.: jak pisać, by przyciągnąć czytelników? jakie pytania zadawać rozmówcom, a jakich unikać, skąd czerpać pomysły i co to znaczy, że „tematy leżą na ulicy”? Pod okiem dziennikarki uczniowie podjęli próby samodzielnego redagowania humorystycznych tekstów. Z pewnością zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się podczas redagowania kolejnych numerów „Lunetki 33”.

 

Warsztaty „Moje prawa – ważna sprawa”

Uczniowie klas: 3a, 3d oraz 4a pod opieką p. Iwony Będkowskiej i p. Marty Kaliszuk 12 czerwca wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach czytelniczo-plastycznych. Filia nr 5 Biblioteki Publicznej zaprosiła uczniów na spotkanie z p. Natalią Talarek-Oswald, która rozmawiała z dziećmi o ich prawach, a potem zachęciła dzieci do wykonania prac plastycznych. Zajęcia były bardzo interesujące, a malowanie sylwetek okazało się dla wszystkich wielką frajdą.

Uczniowie zwiedzają Radio FIAT

W środę 6 czerwca 2018r. uczniowie z Koła Dziennikarskiego wraz z opiekunem p. Iwoną Będkowską gościli w rozgłośni Radia FIAT. Na miejscu bardzo serdecznie powitała ich p. Emilia Wróbel, która opowiedziała o historii radia, wyjaśniła pochodzenie jego nazwy i przedstawiła pracowników rozgłośni. Pani Wróbel wraz z redaktorem p. Pawłem Kmiecikiem oprowadziła młodych „dziennikarzy” po siedzibie radia, pokazując „od kuchni” pracę prezenterów radiowych. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką zawodu dziennikarza radiowego, mieli też okazję zobaczyć, jak prowadzi się audycję radiową oraz przekonać się, jak ważna jest w pracy prezentera odpowiednia dykcja i jak trudna jest praca z mikrofonem. Mogli też na własnej skórze odczuć stres związany z nagrywaniem audycji, gdy przed mikrofonem wypowiadali się na temat swoich marzeń o zawodzie dziennikarza.
Wizyta w Radiu Fiat była niezwykłym, pełnym wrażeń wydarzeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Radia za okazaną nam życzliwość. Składamy również życzenia sukcesów oraz satysfakcji z pracy.
Relację z naszej wizyty znajdziecie tu KLIK

Parking PTAKU

Spółdzielnia Uczniowska PTAKU zawiadamia, że działa już szkolny, monitorowany, płatny parking rowerowy. Regulamin udostępniony jest w zakładce dla Rodziców oraz w oknie świetlicy obok parkingu. Informacje dla uczniów ogłaszane były przed inwestycją oraz w trakcie jej realizacji przez radiowęzeł szkolny.
Parking umożliwia bezpieczne parkowanie rowerów, zakończy nieestetyczne „obwieszanie” ogrodzenia szkoly stalowymi rumakami, a także jest sprawdzianem opłacalności inwestycji poniesionych przez Spółdzielnię Uczniowską.

Wszyscy wjeżdżający rowerem na teren szkoły winni zapoznać się z regulaminem i stosować do jego zapisów.

 

Festyn rodzinny

Największym sprawdzianem naszych umiejętności był festyn rodzinny. Przygotowania zajęły nam mnóstwo czasu. Przełożył się na dochód z naszych stoisk.
Największą popularnością cieszyło się stoisko z tatuażami z henny, które w tym roku malowała nasza urocza przyjaciółka, absolwentka naszej szkoły p. Malwina Wiśniewska. Prowadziliśmy także sprzedaż lemoniady, kawy (która w tej temperaturze nie miała szans pozostać mrożona) oraz przygotowanego przez uczniów klasy 4c chłodnika. Nie chwaląc się, chłodnik poszedł jak woda, co cieszy nas niezmiernie bo świadczy o tym, że społeczność naszej szkoły nie boi się warzyw. Prowadziliśmy też stoisko z przedmiotami z upcyclingu w stylu shabby chic. Były tam drewniane, zdobione decoupagem wieszaki oraz puszki, które mogą stanowić osłonki na kwiatki(sprzedawane były z różnymi rozsadami), albo stać się pojemnikiem na biurko w którym można przechowywać przybory szkolne. Nawet pierwszaki dołączyły, sprzedając pop corn!

 

Warsztaty nawet podczas konsultacji

Przed świętami mamTalenty popisywały się przed Rodzicielkami umiejętnością przyrządzania paschy (przepis na fotce). Następnego dnia wszyscy uczniowie klasy 4c dostali słodki deser, a twórczynie sprzedały nawet część w sklepiku. Mimo początkowej nieufności, pascha zdobyła uznanie uczniów naszej szkoły i pojawiła się w sklepiku jeszcze dwukrotnie przed Wielkanocą.

Efekty warsztatów wiosennych

Podczas warsztatów odbywających się w ramach innowacji dla uczniów klas 4a i 4c powstały prace, które wzięły udział w: Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Najpiękniejsza pisanka organizowanym przez Szkołę Podstawowa nr 3 w Żorach, II Regionalnym Konkursie Plastycznym Najpiękniejsza pisanka wielkanocna – inspiracje dziełami mistrza Fabergé oraz Międzyszkolnym Konkursie Ekologiczno-Plastycznym Zrób coś z niczego…. Praca Zuzanny Wosik zdobyła wyróżnienie w konkursie jajek Fabergé!
kto nie widział tej pracy, tu może ją obejrzeć

Praktyki w sklepie

Uczniowie klasy 1b i 4c w ramach realizacji innowacji pedagogicznej #mamTalent oraz programu własnego „Edukacja wczesnoszkolna z elementami przedsiębiorczości” pojechali 19 marca na wycieczkę do sklepu w Borowiance. Poznali pomieszczenia sklepu, pracę sprzedawcy, jak również sposoby zapewnienia bezpieczeństwa w sklepie, nauczyli się metkować towary, naliczać do nich marżę oraz układać na półkach według określonego porządku. Dzięki uprzejmości właścicielki sklepu – Pani Olgi Drobniak, uczniowie samodzielnie obsługiwali klientów używając kasy fiskalnej pod okiem pracownicy sklepu. Wycieczka sprawiła uczniom wiele przyjemności. Dzięki praktycznemu działaniu, jej uczestnicy nabyli podstawowe umiejętności niezbędne do pracy w sklepie. Składamy wielkie podziękowanie Pani Oldze Drobniak!

Warsztaty wiosenne

Rozpoczęły się warsztaty wiosenne dla #mamTalentów z 4c i chętnych z klasy 4a(po przyniesieniu zgody wyrażonej na piśmie przez Rodziców). Warsztaty zastępują zajęcia w ramach innowacji i odbywają się we wtorki od 20 i 27 lutego, 13 i 20 marca w godzinach 13.30-14.25. Zajęcia w grupach w środy będą się odbywać dopiero po świętach. Chętnych zapraszam po informacje na INNĄ stronę.

 

Redaktorzy w akcji

Bardzo ucieszył nas sukces 2. numeru Lunetki – sprzedaliśmy ok. 100 egzemplarzy!!! Dlatego pełni zapału pracujemy nad kolejnym numerem, który powinien ukazać się pod koniec marca. Na razie zbieramy pomysły i powiększamy zespół redakcyjny – dołączyła do nas Karolinka z klasy 4a.
W poniedziałek 19 lutego uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pracownika Akademii im. Jana Długosza – dra Leszka Będkowskiego. Specjalnie dla Was uczyliśmy się pisać recenzję, starając się sprostać postawionym na wymaganiom i opanować drżenie długopisów. Bo łatwo wcale nie było…

Podziękowanie od WOŚP

Spółdzielnia Uczniowska PTAKU, działająca przy naszej szkole, otrzymała podziękowanie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za udział w aukcjach charytatywni Allegro na rzecz 26. Finału.Tegoroczna kwota 9 150 827,55 PLN to nowy, absolutny rekord!
Możemy być dumni – my też się do niego przyczyniliśmy.

Gramy z Orkiestrą

Możemy o tym mówić głośno, bo gramy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Beata i Jakub uwijali się w sklepiku. Jan przygotował ciasteczka, a Jakub – kokosanki i muffinki. Maja kolejny raz wykazała się zmysłem kwatermistrzowskim, robiąc zakupy i razem z Małgosią oraz Dawidem – koktajl. Czwartoklasiści: Zuzia, Victoria i Maciej trudzili się nad cukrowymi sercami, zdobiącymi muffinki. W zastępstwie najmłodszych uczniów spod znaku #mamTalent p. Marzena Łopacińska aż dwukrotnie dostarczyła do sklepiku niebiańskie racuchy(do dziś jest ścigana prośbami o przepis). WSZYSCY UCZNIOWIE SZKOŁY, którzy robili zakupy w tym tygodniu przyczynili się do tego, że na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafi czysty zysk czyli 175 złotych. Dodatkowo mBank podwaja wpłaty, jest więc szansa, że nasz wkład wyniesie 350 złotych!!!

Trwają szkolne aukcje Charytatywni allegro. Kto nie zdąży wrzucić datku do puszki Jakuba, Michała czy innego wolontariusza Orkiestry, może – nie wychodząc z domu – pomóc w wyrównaniu szans noworodków.

Naprawdę GRAMY Z ORKIESTRĄ do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Nowy Rok czas zacząć!

W styczniu gramy z Wielką Orkiestra Świątecznej Pomocy poprzez wystawienie aukcji na Charytatywniallegro oraz przeznaczenie czystego zysku ze sprzedaży produktów na rzecz Fundacji. Na pierwszy ogień ruszyły muffinki z czekoladą.

 

Podsumowanie grudnia

Wszędzie nas pełno: na konkursie piosenki, kiermaszu zorganizowanym z okazji wizyty zagranicznych Gości. Grudzień był pełny wytężonej pracy!

Ostatni miesiąc roku upłynął przede wszystkim pod znakiem działań związanych z organizacją kiermaszu na przyjazd naszych zagranicznych Gości, relacja w zakładce projektu Erasmus+ YES. Wypieki „mamTalenciaków” ozdobiły stoły podczas Jasełek. Piękne ozdoby z zimnej porcelany i masy solnej, świeczniki i choinki można podziwiać na Pintereście w dziale „wypróbowane”. Talenty z 4c pracowały także za swoich najmłodszych kolegów, którzy jeszcze niepewnie czują się jako przedsiębiorcy.

Powstał także pierwszy numer gazetki szkolnej, który w styczniu dostępny będzie w wersji elektronicznej na szkolnej stronie.

Kiermasz szkolny zorganizowany w ostatnim, przedświątecznym tygodniu, pozwolił nam zamknąć Stary Rok z zadowalającym efektem, co własnoręcznym podpisem potwierdzili Skarbnik i Komisja Rewizyjna Spółdzielni Uczniowskiej PTAKU.

Laury w Christmas Song Festival

Nasze Talenty z innowacji #mamTalent nie dały szans innym klasom i zdobyły dwa miejsca na podium zwycięzców Christmas Song Festiva, który był organizowany w szkole 7 grudnia.
Złote laury dla zdobyła 4a, srebrne dla 4c. Jesteśmy dumni!

#mamTalent i nie zawaham się go użyć!

Grupa redaktorów gazetki szkolnej, której przewodzi p. Iwona Będkowska, pogrążyła się w twórczej zadumie nad tytułem i kategoriami stałych rubryk. Pracownicy techniczni: Kacper Suski i jego anioł stróż starają się przewidzieć co wymyślą redaktorzy.

Grupa pod przewodnictwem p.&nbspGrażyny Markowskiej zaprezentowała się przed całą szkołą najbardziej zauważalnie(chyba) bo maślanymi ciasteczkami i pizzerinkami. Ich innego typu poczynania -te za zamkniętymi drzwiami pracowni- także poznamy na pewno.

Pisklaki z klasy Ib, pod skrzydłami swej nieocenionej Wychowawczyni, też się popisały wystawiając stoisko z eko napojami, muffinkami i pachnącymi lawendowymi poduszeczkami.

Podczas konsultacji dla rodziców sprzedawane były herbatki z miętowego suszu oraz czarna herbata z dodatkiem płatków róż.

Po benedyktyńsku, pod czujnym okiem, pracują grupy klasy 4c, raz poświęcając swą uwagę sztuce opakowania (emballage), technice decoupage’u lub całkiem zwykłemu cukiernictwu.

Wszystkie muffiny, kokosanki , kanapki drwala, kawy z mlekiem, lemoniady są wytworami powstającymi dzięki innowacji i opiece Spółdzielni Uczniowskiej PTAKU.

 

Wielkie przygotowania

Cały miesiąc już przygotowujemy się do wizyty naszych Gości, kiermaszu świątecznego i samych Świąt.

Możecie zobaczyć jakie piny z Pinteresta wypróbowane zostały na zajęciach dodatkowych w ramach innowacji. Jest zimna, błyszcząca brokatem porcelana, ośnieżone lampiony, mini aniołki, a ramki decoupage’owe doczekały się nawet złoceń. Przed nami jeszcze odlewy w formach piaskowych i już pewnie będzie pachniało choinką.
Zaglądajcie na Pinteresta!

Startujemy w konkursie Zdrowy jak ryba

Naszą szkołę reprezentują w konkursie Zdrowy jak ryba dwa przepisy.

Jeden na bento z sałatką z tuńczykiem i zapiekanką warzywną, drugi na sałatkę bulguRIO. Ten ostatni powstał na warsztatach kulinarnych w ramach innowacji #mamTalent.

Przepis i opis trafiły do firmy organizatora konkursu czyli RIOmare. Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników.

Z wizytą u stomatologa w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Uczniowie klasy 4c pod opieką wychowawczyni p. Grażyny Markowskiej odwiedzili gabinet stomatologiczny RajDent.

Przyjęto nas bardzo serdecznie, na początek zaznajomiono z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Uczniowie w rozmowie dowiedzieli się, że o stan uzębienia pacjentów gabinetu dbają: lekarz stomatolog, asystent stomatologa, higienistka, jak też technik dentystyczny. Pani higienistka przeprowadziła pogadankę jak prawidłowo szczotkować zęby. Każde chętne dziecko mogło też usiąść na fotelu, a doktor Piotr Maludziński przeprowadził przegląd stomatologiczny i wskazał, które ząbki należy wyleczyć. Na koniec goście otrzymali drobny upominek. </p

Uczniom bardzo podobała się wizyta w gabinecie dentystycznym i byli bardzo zainteresowani pracą stomatologa. Jesteśmy wdzięczni gabinetowi stomatologicznemu RajDent za otwarcie dla nas drzwi w czasie Międzynarodowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Z okazji Dnia Królika gościmy Przedszkolaków

Zaczęło się od przygotowania przez uczniów 4c króliczych opakowań na słodkie co nieco. Po wypełnieniu ich marchewkowymi muffinami, przez pewną wiece uzdolnioną Osobę, wyglądały bardzo zachęcająco. Nieprawdaż?
Inna niezwykła Osoba wymyśliła wszystkie próby, którym poddani byli nasi Goście. Oto filmik, który pokazuje jak bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Królika i Dnia Przedszkolaka.

rabbit day from SP 33 w Czestochowie on Vimeo.

Początek roku

Od września pozostawaliśmy w kręgu zainteresowania ziołolecznictwem.

Zaczęło się od spaceru edukacyjnego z okazji Dni Dziedzictwa. Podczas lekcji plastyki powstały herbaria, na zajęciach IVc pracuje nad ramkami zdobnymi decoupagem. Towar będzie gotowy na świąteczny kiermasz.

Na konsultacje z rodzicami mamtalenciaki opakowały i opatrzyły naszym znakiem herbaty: miętową z prawdziwej mięty, z dodatkiem mięty jabłkowej lub czekoladowej oraz herbatę czarną z płatkami róż. Troszkę towaru jeszcze się w magazynie uchroniło.

Innowacyjne pisklęta czyli Ib weszły w świat biznesu, sprzedając ziołową herbatkę i muffinki. Podobno sprzedawano też pachnące, lawendowe poduszeczki, ale prawdopodobnie nawet nie trafiły na półki i sprzedały się na pniu.

Zgodnie z planem wytyczonym przez Spółdzielnię Uczniowską PTAKU, zajmowaliśmy się sprzedażą napojów i przekąsek. Od pizzerinek. tostów, kanapek drwala, przez muffiny szarlotkowe, czekoladowe ciasto, niezrównane kokosanki i ciasteczka maślane po kawę z mlekiem i kakao. Pomysłów biznesowych nadal mamy mnóstwo!