Zapowiedź warsztatów

Mobilność nauczycieli do Turcji

W ramach realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+ pt. YES odbyła się mobilność nauczycieli do Turcji – Dalaman. Naszą szkołę reprezentowały: dyrektor p. Beata Zemła, koordynator projektu p. Grażyna Markowska, nauczyciel plastyki p. Agnieszka Klimecka oraz nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego p. Marzena Łopacińska. Celem spotkania była wymiana doświadczeń z nauczycielami z Europy oraz udział w warsztatach edukacyjnych pt. Rzemiosło i rękodzieło oraz Zastosowanie Web2Tools na zajęciach edukacyjnych. Zdobyta wiedza i nowe doświadczenia zawodowe z pewnością zostaną wdrożone na zajęciach z naszymi uczniami.

Człowiek sukcesu

24 maja 2018r. p. Marzena Łopacińska, w ramach realizacji Projektu Europejskiego Erasmus+, zadania pt. Człowiek sukcesu zorganizowała w naszej szkole ciekawe spotkanie z Państwem Anną i Andrzejem Przewłockimi. Pani Anna Przewłocka jest wzorem człowieka, który wskazał uczniom, iż w każdym wieku można spełniać swoje marzenia i realizować własne plany, czerpiąc przy tym radość i satysfakcję. Opowiedziała dzieciom o tym, że zawsze chciała zostać malarką. Marzenie to spełniła dopiero na emeryturze. Wtedy rozpoczęła studia w Akademii Jana Długosza i ukończyła je z wyróżnieniem. Dziś pani Przewłocka może pochwalić się sporym dorobkiem artystycznym.

Wizyta w Hiszpanii

W kwietniu odbyła się mobilność uczniowska do Hiszpanii – Kraj Basków. Uczniowie wspólnie z rówieśnikami z Sycylii, Turcji oraz Hiszpanii zdobywali fachową wiedzę na temat przedsiębiorczości. Uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych podczas Tygodnia Przedsiębiorczości zorganizowanego przez szkołę partnerską. Ponadto, brali udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez Politechnikę w mieście Donostia, których celem było zgłębienie wiedzy i zainteresowanie uczniów kierunkami technicznymi. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas siódmych: Beata Smakosz, Paulina Cekus i Natalia Pardela. Organizatorem wyjazdu był koordynator projektu Erasmus+ p. Grażyna Markowska.

Culture Boxes

Co krył polski Culture Box?
Podczas powitania Gości widzieliście zagadkowe pudełeczka, które wymieniali między sobą Koordynatorzy.
Zaglądamy obiektywem aparatu do polskiego pudełka.

W pudełku znalazły się: bombki, polski miód, poduszeczka pachnąca lawendą (hand made), pudełka w ludowe wzory zdobione techniką decoupage’u , serwetki z motywami o takim samym charakterze, podkładka pod mysz z chlubą piłki nożnej, magnes z Częstochowy, antystresowa zabawka z naszego miasta, a także notesik, breloczki z naszej szkoły – kamizelka odblaskowa oraz Plastuś.

Kiermasz świąteczny – realizacja zadań międzynarodowego projektu Erasmus+ YES

Szkolny kiermasz świąteczny miał miejsce w dniu 13.12.2017. Każda klasa zaprezentowała swoje wytwory świąteczne – bombki, stroiki, ozdoby choinkowe oraz wypieki. Kiermasz odwiedzili zagraniczni goście, którzy bardzo chętnie kupowali wystawione sprzedaż ozdoby. Uczniowie mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce, zadając pytania gościom oraz udzielając odpowiedzi na zadane pytania. Goście z Sycylii, Portugalii, Turcji i Hiszpanii mieli okazję poznać panujące w naszym kraju zwyczaje i tradycje. Wszystkim wychowawcom i rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w organizację kiermaszu.

Oficjalna inauguracja projektu YES

Czy naprawdę taka oficjalna?

We wtorek 12.12.2017 odbyła się inauguracja międzynarodowego projektu Erasmus+ pt. YES. Podczas spotkania nastąpiło uroczyste otwarcie projektu przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 33 p. Beatę Zemłę i p. Dariusza Rysia Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 34. Gościliśmy p. Magdalenę Dębską – Naczelnika Wydziału Edukacji, p. Joannę Sobotnik konsultanta regionalnego programu Erasmus+, p. Anitę Imiołek – Wizytatora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, p. Joannę Szymańską – Dyrektora Ośrodka Społeczności Lokalnej Dzielnicy Trzech Wieszczów oraz p. Przemysława Postawa – pracownika naukowego Zakładu Przetwórstwa Polimerów, Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Na inaugurację przybyli przedstawiciele szkół partnerskich z Portugalii, Sycylii, Turcji i Hiszpanii.

Uroczyste przywitanie gości zakończyło się odśpiewaniem Ody do Radości – hymnu Unii Europejskiej. Następnie uczniowie naszej szkoły przedstawili program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Iwony Będkowskiej, p. Marty Kaliszuk i p. Elżbiety Barteckiej. Przybliżył on zgromadzonym Plastusia – postać z utworu dla dzieci autorstwa Marii Kownackiej, patronki naszej szkoły.

Po programie artystycznym koordynator projektu p. Grażyna Markowska przedstawiła prezentację multimedialną Erasmus+ Edukacja Szkolna – europejska współpraca szkół – projekt w szkole. Nasza szkoła sukcesywnie realizuje projekty unijne już od 10 lat. Jest to nasz kolejny projekt, na który uzyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 35 625 Euro. Tematem projektu jest przedsiębiorczość, a głównym celem przygotowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym oraz pełnienia różnych ról zawodowych, jak również doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. W ramach realizowanego projektu nawiązana została współpraca z Politechniką Częstochowską i nasza szkoła została objęta patronatem naukowym. Uczniowie nabywać będą fachową wiedzę od specjalistów.

Po przerwie uczennica klasy 7b Natalia Pardela przedstawiła prezentację multimedialną My country – Poland mającą na celu zapoznać naszych zagranicznych gości z polską kulturą i tradycjami.


TV ORION o inauguracji YES

relacja w TV ORION (KLIK)

Relacja radiowa z inauguracji projektu

W Radio FIAT o YES (KLIK)

Witamy Koordynatorów projektu w naszej szkole

Powitanie zagranicznych gości, przybyłych w ramach spotkania koordynatorów do Polski, miało miejsce 12 grudnia br. Klasy 1a i 1b pod kierunkiem wychowawczyń – p. Marzeny Łopacińskiej i p. Doroty Salwy – przygotowały program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali typowe polskie tańce i piosenki. Gości z Sycylii, Turcji, Portugalii i Włoch przywitała Dyrektor Szkoły p. Beata Zemła i koordynator projektu p. Grażyna Markowska. Wiktor Krocz, uczeń klasy 6b, wygłosił powitanie w języku angielskim, a następnie wraz z koleżanką z klasy Dominiką Wojnowską, ubraną w strój krakowski, wręczyli wszystkim przybyłym upominki.

Warsztaty na Politechnice

YES bierze udział w warsztatach na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej „Culture and customs of our countries”

W ramach realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+ YES uczniowie klas 5a, 6b i 7a wraz z koordynatorem projektu p. Grażyną Markowską uczestniczyli w warsztatach Culture and customs of our countries zorganizowanych przez Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Celem spotkania było zapoznanie z kulturą krajów nie tylko z najbliższego obszaru Europy. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać kulturę takich państw jak Jemen, Turcja, Mołdawia oraz Indie.

Uczennica naszej szkoły Zuzanna Misiukiewicz przedstawiła swoją prezentację multimedialną o Polsce i panujących w naszym kraju zwyczajach. Weronika Raszewska, uczennica klasy 6b, zaprezentowała film. Występ naszych dziewcząt został nagrodzony wielkimi brawami.

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem dla dzieci z Hospicjum

Wsparcie dla najmłodszych podopiecznych Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

Uczniowie naszej szkoły wsparli najmłodszych podopiecznych Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i wzięli udział w zbiórce słodyczy, zabawek, kocyków oraz środków czystości. Zbiórka została zorganizowana z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W dniu 30 listopada uczniowie klasy 4c Nina Wiśniewska, Iga Surlej, Zuzia Wosik i Maksymilian Bodzioch, pod opieką szkolnego koordynatora akcji charytatywnej p. Grażyny Markowskiej, przekazali zebrane paczki dla dzieci w Hospicjum przy ulicy Krakowskiej 45a.
Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i okazane serce.

Marshmallow Challenge

W ramach realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+ YES16 listopada nasza szkoła, pod kierunkiem koordynatora projektu p. Grażyny Markowskiej, była organizatorem warsztatów, pod tytułem Teambuilding and Leadership – Budowanie i kierowanie zespołem.

Warsztaty prowadził nauczyciel akademicki p. dr hab. inż. Przemysław Postawa wraz z przedstawicielkami koła studenckiego Politechniki Częstochowskiej. Warsztaty miały na celu lepsze poznanie osób pracujących w zespole, integrację, która służyć ma efektywnemu realizowaniu zadań. Są to elementy bardzo ważne w przyszłym życiu zawodowym i społecznym. Zadania w szkołach i na studiach realizowane są najczęściej samodzielnie. Umiejętności pracy w grupie trzeba się nauczyć. Praca w większości firm polega na zespołowej realizacji zadań pod kierownictwem lidera. Osoby z charyzmą, wyznaczonym celem oraz siłą do przezwyciężania problemów i konfliktów panujących w grupie.

Na pierwszym spotkaniu prowadzący przedstawił program, który realizowany będzie w bieżącym roku szkolnym. Warsztaty Marsmallow Challenge wprowadziły do realizacji zadania. Uczniowie pracując w grupach, mieli za zadanie wybudować jak najwyższą wieżę, a na szczycie wieży umieścić piankę marshmallow. Uczestnicy warsztatów mieli ograniczone zasoby: 20 nitek makaronu spaghetti, metr sznurka i taśmy przeźroczystej, piankę marshmallow, a na wszystko tylko 20 minut. Drużyna pod kierunkiem lidera Michała Frajera ucznia klasy 7a wygrała tę konkurencję. Gratulujemy!

marshmallow from SP 33 w Czestochowie on Vimeo.

Laureaci konkursu na znak projektu YES

1. Mateusz Lasoń 7a
2. Wiktor Krocz 6b
Dyplom wyróżnienia Karolina Zielińska 5a

Znak YES

Już wkrótce międzynarodowe głosowanie na najlepszą propozycję przygotowaną przez ucznia!
Twórcami znaków, które wpłynęły do koordynatorki projektu p. Grażyny Markowskiej są: Małgorzata Rudzka, Mateusz Lasoń obydwoje z klasy 7a, Wiktor Krocz, Patryk Joński i Jan Ziętal uczniowie klasy 6b.

Skip to content